Range Rover Evoque – problemy ze zmianą biegów i nietypowe odgłosy dochodzące z przekładni

10 sie 2021

Firma Autodata prowadzi poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania mniej lub bardziej typowych, ale na ogół trudnych do zdiagnozowania problemów pojawiających się podczas naprawy samochodów. Tym razem sprawa dotyczy kłopotów przy zmianie przełożeń oraz nietypowych odgłosów dochodzących ze skrzyni biegów Range Rovera Evoque. 

Sprawa wywołana została takim oto zgłoszeniem:

Jeden z klientów naszego warsztatu skarży się na problemy ze zmianą biegów oraz hałas dobiegający ze skrzyni biegów jego Range Rovera Evoque z 2015 roku. Próbując ustalić co jest powodem tych niedomagań stwierdziliśmy niski poziom oleju w przekładni. Podejrzewamy, że przyczyną jest duży wyciek, jednak nie udało nam się znaleźć przyczyny ubytku oleju. Prosimy o pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

W odpowiedzi specjaliści z Autodata napisali, że już kilkukrotnie spotkali się podobnym problemem, który dotyczy modeli Range Rover Evoque ze skrzynią biegów o kodzie 9HP48 wyprodukowanych po 2014 roku. Przeciek oleju jest w tych pojazdach spowodowany wadliwą konstrukcją uszczelki kanału olejowego przekładni. Gdy występuje, trzeba wymontować płytę, usunąć uszczelkę, po czym dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie mocujące. Następnie należy założyć nową wersję uszczelki dostępną w dziale części Land Rovera i z powrotem zamontować płytę, koniecznie przy użyciu nowych śrub mocujących. Śruby te dokręcamy momentem 10 Nm, zwracając uwagę na kolejność ich dociągania. Ma być ona taka jak pokazano na rysunku.

W razie potrzeby należy oczywiście uzupełnić ilość olej w skrzyni, po zakończeniu naprawy zaś warto odbyć jazdę próbną, aby sprawdzić, czy usterka została usunięta.

 

Zostaw Komentarz