Regenerowane jak nowe

17 maja 2017

W przypadku konieczności wymiany sprężarki, warto rozważyć montaż profesjonalnie regenerowanych produktów marek Thermotec Reman i Denso Reman dostępnych w Inter Cars.

Kompresor klimatyzacji, ze względu na warunki pracy, podlega stałym przeciążeniom. Stanowi więc część szczególnie narażoną na usterki. Łatwo doprowadzić do uszkodzenia sprężarki, zaniedbując czynności serwisowe lub przeprowadzając je w niewłaściwy sposób, np. używając oleju o innych parametrach niż zalecany przez producenta kompresora lub po prostu dodając go zbyt dużo. Warto podkreślić, że różne oleje do układów klimatyzacji nie mieszają się ze sobą i pracują w różnych zakresach temperatur. Sprężarki regenerowane Denso Reman i Thermotec Reman są fabrycznie zalane odpowiednią ilością oleju przeznaczonego dla danego kompresora.

Z certyfikatami

Lauber, jako jedyna firma w Polsce, otrzymała certyfikat Denso na regenerację kompresorów klimatyzacji. Montaż elementów odbywa się w wydzielonym i specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu wyposażonym w wentylację zapewniającą wręcz sterylne warunki. Zarówno wszystkie przyrządy kontrolno-pomiarowe, jak i narzędzia są autoryzowane przez Denso. – To wszystko potwierdza nasze duże kompetencje i gwarantuje, że regenerowane przez nas produkty są najwyższej jakości, dlatego nie boimy się udzielać na nie 25-miesięcznej gwarancji – mówi Artur Stodolny z firmy Lauber.

Ciśnienia wiele mówią

Aby naprawa była skuteczna, przy wymianie sprężarki należy przestrzegać odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę uszkodzenia, m.in. za pomocą diagnostyki ciśnienia i temperatur elementów w układzie klimatyzacji. Jeżeli ciśnienia niskie i wysokie w układzie są takie same (np. 5 barów) przy uruchomionym układzie klimatyzacji, to sprężarka prawdopodobnie jest uszkodzona. Ten sam wniosek można wysnuć, jeżeli sprzęgło elektromagnetyczne pracuje, a nie ma różnicy ciśnień w układzie klimatyzacji (należy zachować odpowiednie warunki temperaturowe – od min. 10°C w górę).

Jeżeli manometr w części niskociśnieniowej wskazuje niewielką różnicę pomiędzy wysokim a niskim ciśnieniem i jeżeli temperatura na niskim ciśnieniu wynosi ok. 20°C, a na wysokim ok. 40°C, zaś zawór rozprężny/dysza dławiąca pracują prawidłowo, to również są to okoliczności wskazujące na uszkodzenie sprężarki.

Jeżeli manometry wskazują pulsacyjne wartości (na niskim ciśnieniu pomiędzy 1-3 barów, na wysokim ciśnieniu pomiędzy 12-17 barów), to również należy się liczyć z tym, że sprężarka jest uszkodzona. Mamy też do czynienia z wadliwymi zaworami kompresora (dotyczy to jedynie sprężarek tłokowych, nie zaś sprężarek typu scrol – spiralnych). Niskie wartości ciśnień roboczych, przy założeniu maksymalnej temperatury otoczenia i poprawnej pracy pozostałych elementów układu (pasek, napinacz, napełnienie układu), wskazują z kolei na sprężarkę dożywającą już swych dni.

Ważne płukanie

Należy zwrócić szczególną uwagę na płukanie układu klimatyzacji. Służą do tego odpowiednie płyny i urządzenia. Nie można w tym celu używać czynnika chłodzącego i azotu. Nie przynosi efektów również sama wymiana filtra osuszacza w systemie klimatyzacji samochodowej.

Po zatarciu starego kompresora, bezwzględnie należy wymienić skraplacz, filtr osuszacz, zawór rozprężny, a także wypłukać cały układ.

Gwarancja z instrukcją

Do każdego produktu z linii Thercotec Reman i Denso Remane dołączona jest karta gwarancyjna z instrukcją obsługi i kartą montażową. Znajdują się tam szczegółowe wskazówki dotyczące naprawy.

Linia regenerowanych kompresorów klimatyzacji jest dostępna w całej sieci sprzedaży Inter Cars oraz w IC Katalogu Online.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz