Renault Master – uszkodzenie rozrusznika

04 paź 2023

Kolejna wskazówka warsztatowa zaczerpnięta z biuletynu Hella Tech World dotyczy popularnego samochodu dostawczego Renault Master z silnikiem o kodzie M9T lub M9R, produkowanego od 2008 roku.

Częstą awarią trapiącą ten model samochodu jest usterka rozrusznika, która swą przyczynę ma w niesprawności stacyjki. Zużyta lub pęknięta sprężyna wewnątrz wyłącznika zapłonu może bowiem powodować, że z coraz większą zwłoką wraca on do punktu wyjściowego. W rezultacie rozrusznik pracuje dłużej niż powinien i pozostaje włączony po uruchomieniu silnika. Poddany jest w ten sposób przeciążeniom, które doprowadzają do jego zniszczenia.

Przed zamontowaniem nowego rozrusznika należy przeprowadzić ocenę uszkodzenia wymontowanego urządzenia, ponieważ jeśli nie zostanie usunięta rzeczywista przyczyna awarii, to nowy element również szybko ulegnie uszkodzeniu z tego samego powodu. Jeśli widoczne są uszkodzenia takie jak niebieskie przebarwienie wałka twornika lub zużycie zębnika, może to być spowodowane ciągłym działaniem rozrusznika. W takim przypadku należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić stacyjkę.

Należy jednak mieć również na uwadze, że wydłużony rozruch może być spowodowany także problemami z rozruchem silnika.

Dodatkowo należy wykonać następujące kontrole:

  • sprawdzić połączenia elektryczne i masy pod kątem korozji lub uszkodzenia,
  • sprawdzić wieniec zębaty na kole zamachowym pod kątem uszkodzeń.

Opisana awaria może dotyczyć również bliźniaczych modeli marek Opel i Nissan z tymi samymi wariantami silnika.

 

Zostaw Komentarz