Renault Megane IV – wibracje i hałas podczas jazdy

18 mar 2022

W naszym cyklu wskazówek technicznych pochodzących z biuletynu HELLA Tech World, a dotyczących typowych usterek określonych modeli samochodów, przedstawiamy kolejny przypadek. Tym razem mowa będzie o przypadłości dotykającej samochody Renault z automatyczną skrzynią biegów.

Rzecz dotyczy przede wszystkim popularnego modelu samochodu – Renault Megane IV z roku 2018, zaś usterka objawia się wibracjami i hałasami podczas jazdy. Jest ona charakterystyczna również dla kilku innych modeli ze stajni Renault, wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów (kod DW5): Espace V (RFC), Kadjar (HA,HL) i Talisman.

Właściciele tych aut skarżą się otóż, że podczas jazdy pojawiają się drgania i hałas dochodzące z przedniej osi. Podczas jazdy próbnej okazuje się, iż drgania w połączeniu z odgłosem stukania występują podczas przenoszenia napędu na oś.

Przyczyną opisanych objawów okazuje się w wielu przypadkach zbyt niski poziom oleju w przekładni automatycznej.

Usunięcie usterki polega na wymianie oleju w automatycznej skrzyni biegów. Aby uniknąć zanieczyszczenia świeżego oleju pozostałymi w układzie resztkami zużytego oleju, należy koniecznie przepłukać przekładnię za pomocą odpowiedniego urządzenia serwisowego. Podczas tego działania trzeba również przeprowadzić aktualizację oprogramowania skrzyni biegów. Następnie powinno się przeprowadzić jazdę próbną w celu sprawdzenia skuteczności wykonanej naprawy.

Elementy potrzebne do naprawy: olej (FFL-7), uszczelka korka wlewu oleju.

Zostaw Komentarz