Rozmiar ma znaczenie

05 lis 2013

motointegrator_logoPrawidłowy dobór opon do konkretnego samochodu jest bardzo istotny i w zasadzie nie można sobie pozwolić na odstępstwa od dokładnych wytycznych producenta pojazdu. Konsekwencją złego dopasowania może być obniżenie bezpieczeństwa jazdy – przypominają eksperci Motointegratora.

Jednym z podstawowych kryteriów doboru ogumienia jest ich ściśle zdefiniowany rozmiar. Nieprawidłowo dopasowany może skutkować wysyłaniem błędnych informacji do elektronicznych systemów bezpieczeństwa ABS, ESP, ASR, TCS, zmianą geometrii zawieszenia, układu kierowniczego lub nawet uszkodzeniem nadwozia.

Auto mechanic in his workshopZnalezienie informacji o prawidłowym rozmiarze jest proste i możliwe do sprawdzenia przez każdego kierowcę. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie rozmiaru opon, na których aktualnie jeździmy. Umiejscowiony on jest na boku opony i zawsze ma ten sam format np. 195/65R15; gdzie 195 oznacza szerokość, 65 profil a 15 średnicę felgi – mówi Jan Frączak, ekspert platformy Motointegrator.pl. Metoda ta jest dobra tylko wówczas, gdy mamy 100 procentową pewność, że na takich dokładnie oponach nasz samochód wyjechał z fabryki bądź z autoryzowanego serwisu – dodaje Jan Frączak .

Jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem auta, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i samemu sprawdzić, w jakim rozmiarze kupić opony. Również w tym przypadku jest to proste. Informacje te zawarte są w książce obsługowej i instrukcji pojazdu oraz często na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub wnęce bagażnika.

Większość producentów samochodów do jednego modelu auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie także opon. Dlatego, jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki rozmiar opon pasuje do samochodu, możemy zwrócić się z takim zapytaniem do autoryzowanego dealera.

Oprócz rozmiaru opony bardzo ważne są jeszcze dwa inne parametry: indeksy prędkości i nośności. Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest przekraczanie tych wartości podczas eksploatacji, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia opon, a w konsekwencji do wypadku.

Przy okazji wymiany kompletu opon należy dopilnować, by ciśnienie było dokładnie takie, jakie przewiduje producent samochodu. W praktyce bowiem często jest ono przekraczane. Równie ważne jest precyzyjne wyważenie kół, które również powinno być rutynową czynnością przeprowadzaną podczas zmiany opon.

Zostaw Komentarz