Rynek regenerowanych części rośnie

11 lip 2022

Najnowszy raport SDCM wskazuje, że w Unii Europejskiej już około 10% części zamiennych oferowanych na rynku wtórnym to elementy regenerowane. Według danych Persistence Market Research do 2026 roku światowy rynek regeneracji części samochodowych osiągnie wartość prawie 91 mld USD. Rosnący popyt na regenerowane części samochodowe niewątpliwie stworzy wiele nowych możliwości rozwoju tego rynku zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar na koniec 2021 roku było w Polsce zarejestrowanych ponad 19 milionów pojazdów. 70% z nich miało więcej niż 10 lat, a średni wiek samochodu wynosił 15,5 roku. Problemy globalne, takie jak rosnąca inflacja, ograniczona dostępność nowych samochodów, niedobór komponentów czy utrudnienia w łańcuchu dostaw, powodują, że średnia wieku parku samochodowego będzie rosła, co sprawi, że zapotrzebowanie na wymianę zużytych podzespołów będzie coraz większe. Rodzi to nowe możliwości zarówno dla producentów części zamiennych, jak firm specjalizujących się w regeneracji. Jak pokazują wyniki najnowszego badania Otomoto, właściciele aut kilkunastoletnich coraz chętniej kupują podzespoły używane lub regenerowane – pod koniec ubiegłego roku w tej grupie znajdowało się 12% kierowców.

Nowe życie układów wtryskowych

WUZETEM, jako dostawca precyzyjnych komponentów do pojazdów, maszyn i urządzeń, jest cenionym partnerem dla serwisów zajmujących się naprawą oraz regeneracją układów wtryskowych.

Regenerowane części samochodowe zapewniają niemal identyczną jakość jak nowe podzespoły, a są od nich zdecydowanie tańsze – szacujemy, że nawet ok. 50%. Do najczęściej regenerowanych elementów należą m.in. układy wtryskowe, które są jednymi z droższych podzespołów współczesnych silników wysokoprężnych. Na ich prawidłowy proces odnowy ma wpływ wiele czynników. Powodzenie regeneracji układu wtryskowego zależy od przeprowadzenia jej przez doświadczony serwis, przy użyciu najwyższej jakości części zamiennych. Daje to gwarancję jego dalszej, bezawaryjnej eksploatacji. Produkowane przez nas komponenty wtryskiwaczy, m.in.: rozpylacze czy elementy tłoczące, od lat cieszą się opinią trwałych i niezawodnych – mówi Konrad Kołodziejski, lider działu technologii w WUZETEM.

Ulga dla środowiska

Nowym celem wyznaczonym przez Unię Europejską jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednym z kroków do osiągnięcia tego celu jest regeneracja maszyn, urządzeń oraz komponentów wykorzystywanych w motoryzacji.

W WUZETEM bierzemy odpowiedzialność za najwyższą jakość naszych produktów, wykorzystywanych w procesach regeneracji układów wtryskowych oraz za wpływ prowadzonej przez nas produkcji na środowisko. Nie byłoby to możliwe bez nowoczesnego parku maszynowego, laboratorium badawczo-rozwojowego i dużej świadomości ekologicznej naszego zespołu. Regeneracja części zamiennych jest istotnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. WUZETEM, jako dostawca części do regeneracji podzespołów samochodowych, pełni ważną rolę w tej transformacji rynku motoryzacyjnego – wyjaśnia Anna Ścieszko-Osińska, prezes zarządu WUZETEM.

Według danych Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) tylko w 2020 roku fabryczna regeneracja części samochodowych pozwoliła zmniejszyć emisję CO2 o 800 tys. ton. Odpowiada to śladowi węglowemu, pozostawionemu przez 120 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej. Dbałość o środowisko jest jednym z czynników, które mają wpływ na rozwój rynku motoryzacyjnego, dlatego europejski rynek części regeneracyjnych będzie dalej rosnąć. Potwierdzają to również dane ekonomiczne. Wartość sprzedaży części regenerowanych w roku 2021 wyniosła 4,7 mld euro. Za regeneracją części zamiennych przemawia zarówno czynnik ekologiczny, jak i ekonomiczny. W obecnej sytuacji dostęp do niektórych surowców jest ograniczony lub ich ceny rosną. Należy pamiętać, że zużycie surowców w procesie regeneracji jest od 50 do 90% niższe niż w przypadku produkowania nowej części zamiennej od podstaw. Przekłada się to na znaczne oszczędności oraz jest istotnym krokiem w kierunku stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty, materiały i surowce są wykorzystywane tak długo, jak to tylko możliwe, a wytwarzanie odpadów jest zredukowane do minimum.

Presja na to, aby branża motoryzacyjna była coraz bardziej ekologiczna, będzie narastać. Jak pokazują wyniki badań i przewidywania ekspertów rynkowych, regenerowane podzespoły będą stawały się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów końcowych – zarówno ze względów środowiskowych, jak i ekonomicznych oraz jakościowych. Stanowi to dużą szansę na rozwój rynku części regenerowanych.

 

 

Zostaw Komentarz