Rynek samochodów używanych
– zapaść statystyczna

07 maj 2020

Tąpnięcie w motoryzacji nie ominęło także rynku samochodów używanych – wynika z analizy przygotowanej przez platformę Spotawheel, dealera oferującego używane auta online.

Wydawać by się mogło, że zamknięcie granic w połowie marca spowoduje znaczne zmniejszenie liczby rejestracji aut z importu. Tymczasem jednak dużo bardziej spadła liczba rejestracji aut krajowych.

W kwietniu zarejestrowano 3613 samochodów używanych z rynku krajowego (spadek o 73,9 proc. w stosunku do marca) oraz 5088 z importu (spadek o 44,7 proc.), co składa się na łączną liczbę 8701 egzemplarzy.

Z jednej strony hamuje import aut, co dodatkowo jest wzmagane przez wysoki kurs euro. Z drugiej strony lokalna podaż z firm leasingowych zwiększa się i będzie się zwiększała po spodziewanych redukcjach flot czy rosnących windykacjach – mówi Radosław Grzela, dyrektor Spotawheel Polska. – Krótkoterminowo spadek rejestracji wynikał z kilku przyczyn: zmniejszonej sprzedaży, ale też i ograniczeń, ponieważ część urzędów po prostu odmawiała przyjmowania aut do rejestracji. W przypadku liczby rejestracji aut sprowadzonych z zagranicy wpływ miały też zwyczajne opóźnienia w transporcie. Proces zakupu i sprowadzenia auta zajmował zwykle około 2-3 tygodni, teraz uległ w wielu przypadkach wydłużeniu. Wiele aut zarejestrowanych w kwietniu zostało więc faktycznie kupionych jeszcze przed pandemią. I to prawdopodobnie spowodowało mniejszy spadek rejestracji aut z importu w stosunku do aut krajowych. Przy analizie danych z CEPIK warto mieć też na uwadze, że pojawiają się one w tej bazie z opóźnieniem, wynikającym z czasu, jaki ma nabywca na zarejestrowanie auta. W związku z epidemią koronawirusa wydłużono termin na zarejestrowanie zakupionego samochodu z 30 do 180 dni. Dlatego obecny, drastyczny spadek rejestracji wcale nie oznacza, że tak bardzo spadła sprzedaż samochodów używanych, bo termin na rejestrację aut kupionych w kwietniu minie dopiero w październiku. Oczywiście w Spotawheel też odnotowaliśmy spadki, jednak są one mniejsze niż spadki w liczbie rejestracji. Co ciekawe, niektóre segmenty aut nawet w pandemii sprzedają się całkiem nieźle, szczególnie w modelu zdalnym – dodaje Radosław Grzela.

Co rejestrowali Polacy?

W kwietniu wśród rejestrowanych samochodów dominowały auta z silnikami benzynowymi (57,2 proc wobec 42,6 proc. z silnikami diesla). Zarejestrowano także 14 samochodów elektrycznych (0,16 proc. ogółu). Większość używanych aut miała 11 i więcej lat (56 proc.).

A oto Top 5 modeli z importu zarejestrowanych w kwietniu:

  1. Audi A4 – 181 egz.
  2. Volkswagen Golf – 168 egz.
  3. Opel Astra – 145 egz.
  4. Volkswagen Passat – 114 egz.
  5. Ford Focus – 103 egz.

I jeszcze Top 5 modeli z rynku krajowego zarejestrowanych w tym samym miesiącu:

  1. Volkswagen Golf – 150 egz.
  2.  Volkswagen Passat – 143 egz.
  3.  Opel Astra – 124 egz.
  4.  Audi A4 – 106 egz.
  5.  Ford Focus – 89 egz.

Zostaw Komentarz