Samochody z żarówkami trudno wymienialnymi

28 lis 2023

W niektórych modelach samochodów trzeba mocno się natrudzić, by wymienić tę czy inną żarówkę. Wszystko zależy od konstrukcji auta i dostępu do lamp. Specjaliści Philips zwracają uwagę na typowe utrudnienia montażowe, a także wskazują, jak radzić sobie z ewentualnymi niedogodnościami w tej kwestii.

Wielu kierowców zastanawia się czasem, dlaczego dostęp do żarówek bywa aż tak utrudniony. Na ogół główną winę ponoszą designerzy. Wiedzą o tym bardzo dobrze miłośnicy Alfy Romeo 156, w której efektowna linia przedniej części nadwozia w sposób istotny zredukowała miejsce pod maską. Niekiedy też utrudnienia biorą się z adaptacji wybranych wersji silnikowych. Dla przykładu – w tzw. przedliftingowym Renault Modus wymiana żarówki w przednim reflektorze w wersji 1.5 dCi trwa ok. 50 minut (od strony kierowcy), ale już w odmianach 1.6 i 1.2 wystarczy na to 30 minut (szacunkowy czas pracy mechanika). W obu wersjach należy jednak do tego zdemontować przedni zderzak, jednak w wersjach benzynowych mechanikowi przynajmniej nie przeszkadza już osprzęt silnika.

Bardzo duży wpływ na czasochłonność wymiany ma wersja oświetlenia. Wymiana żarówek w modelach z oświetleniem halogenowym bywa banalna, ale już w wersji z oświetleniem ksenonowym może zająć ponad godzinę.

Mając to wszystko na uwadze, należy z uznaniem wyrazić się o producentach, którzy postarali się o rozwiązania znakomicie ułatwiające wymianę żarówek. Doskonałym przykładem może być np. Ford Focus Mk2, w którym po wysunięciu zabezpieczeń można z łatwością wyjąć cały reflektor. Podobne udogodnienie znajdziemy np. w Skodzie Octavii czy w niektórych modelach Volvo.

Zajrzeć do instrukcji

Po zakupie samochodu warto od razu zapoznać się z instrukcją wymiany żarówek, aby z wyprzedzeniem zdać sobie sprawę z tego, co może spotkać kierowcę w podróży. Szczęśliwi posiadacze aut, w których żarówki wymienia się łatwo, mają zazwyczaj bardzo wygodny dostęp do nich już po otwarciu maski. Równie łatwa jest wymiana żarówek we wspomnianych modelach z wyciąganymi reflektorami. Aby jednak operacja taka przeszła szybko i bezproblemowo, należy wcześniej dowiedzieć się, jak odblokowuje się ewentualne zabezpieczenia.

Typowe utrudnienia montażowe

Niestety, spora grupa pojazdów ma ograniczony dostęp do żarówek. Bywa, że cała procedura wymaga zręczności i wygimnastykowanych dłoni. Czasem niezbędny jest demontaż jakichś podzespołów pod maską – np. obudowy filtra powietrza, wlewu zbiornika płynu do spryskiwaczy, osłony akumulatora. Bywa, że do reflektora trzeba dostawać się przez niewielką klapkę ukrytą w nadkolu. Dla przykładu – w modelu Chrysler PT Cruiser należy skręcić koła, przez powstałą szczelinę wsadzić rękę, wyczuć klapkę w nadkolu, odtworzyć ją i na wyczucie wymieniać żarówki. W tym przypadku wiele zależy od pory roku. Latem pójdzie to w miarę sprawnie. Zimą, kierowca musi najpierw oczyścić oblodzone nadkole co bywa nie lada sztuką, a następnie zdemontować klapkę, która w niskich temperaturach na ogół łamie się podczas demontażu. Największym problemem jest jednak przewidziana w niektórych modelach samochodów konieczność demontażu przedniego zderzaka. W warunkach drogowych, zwłaszcza zimą, jest to czynność niewykonalna dla większości kierowców.

Najlepsza profilaktyka

Każdy, kto zorientuje się, że ma w swoim samochodzie utrudniony dostęp do wymiany żarówek, powinien wymieniać je co 30 000 km, nie rzadziej niż co dwa lata. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale skutecznie ogranicza ryzyko niespodziewanego przepalenia żarówki w trasie. Poleca się również wymianę żarówek parami. W razie przepalania się jednej żarówki wymieniamy obie, wychodząc z założenia, że druga prawdopodobnie zużyje się krótko po awarii pierwszej. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że dwie nowe żarówki świecą jaśniej, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo jazdy.

Bardzo ważna jest także kontrola napięcia na kostkach zasilających żarówki. Jeśli przekracza ono 14V wskazane jest zastosowanie żarówek o podwyższonej wytrzymałości, np. Philips LongLife EcoVision. Warto je również zakładać, gdy dostęp do żarówek jest mocno utrudniony.

 

Zostaw Komentarz