Samodzielne odgrzybianie

26 sie 2015

Klimatyzacja 2Jak wiadomo, klimatyzacja wymaga regularnej obsługi, między innymi dezynfekcji i odgrzybiania parownika oraz kanałów nawiewowych. Operacje te można wykonać samodzielnie korzystając z preparatów, które dostępne są na rynku.

 Specjaliści Valeo zalecają, by przynajmniej raz w roku: sprawdzić ilość czynnika chłodniczego w klimatyzacji i ewentualne uzupełnienć jego niedobór, wymienić filtr kabinowy, przeprowadzić dokładną dezynfekcję układu. Dodatkowo co dwa lata należy wymienić osuszacz. Czynności te, poza wymianą filtra, wymagają profesjonalnego oprzyrządowania, a wiec trzeba je zlecić odpowiednio wyposażonemu warsztatowi, jednak aby utrzymać układ klimatyzacji w czystości warto także co 2-3 miesiące samodzielnie go dezynfekować.

Dlaczego śmierdzi?

Podczas pracy klimatyzacji na powierzchni parownika skrapla się woda. Jest ona odprowadzana na zewnątrz samochodu, niemniej parownik stale pozostaje wilgotny. Wilgoć i osadzające się zanieczyszczenia stwarzają warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów. Dlatego bardzo istotna jest regularna wymiana filtra kabinowego.

Ważne jest przy tym, aby używać filtrów o dużej skuteczności i odpowiedniej dokładności wykonania. Prawidłowo zamontowany filtr wysokiej jakości ogranicza przedostawanie się do kabiny szkodliwych drobin. Jak pokazuje praktyka warsztatowa, filtry kabinowe często bywają montowane niedokładnie, przez co zostają odkształcone i nie spełniają swojego zdania. Z kolei filtry marnej jakości nie są wykonane precyzyjnie i mogą być niedopasowane. Dobrej jakości filtr daje się łatwo zamontować i zapewnia szczelne przesłonięcie otworu wlotu powietrza. Specjaliści Valeo polecają filtry z serii ClimFilter Comfort, ClimFilter Protect i najnowsze antyalergiczne ClimFilter Supreme.

Zrób to sam

Valeo Clim Pur 3Przy okazji wymiany filtra warto samodzielnie przeprowadzić dezynfekcję układu klimatyzacji. Przeznaczone są do tego preparaty Valeo Clim Pur (nr ref. 698894) i Clim Spray (nr ref. 698899).

Zastosowanie środka Clim Pur jest bardzo proste. Należy otworzyć obieg zewnętrzny, wszystkie kanały nadmuchowe w kokpicie i ustawić wentylator na maksymalną wydajność. Po skierowaniu dyszy pojemnika z preparatem w miejsce po zdemontowanym filtrze, opróżnia się opakowanie przy pracującym cały czas wentylatorze nadmuchu. Strumień powietrza rozprowadza preparat po powierzchni parownika i kanałach nadmuchowych.

Valeo Clim sprayJeszcze mniej skomplikowane jest użycie preparatu Clim Spray. Cała operacja sprowadza się do naciśnięcia zaworu pojemnika i ustawienia go w miejscu przeznaczonym na nogi pasażera. Również w tym przypadku należy wcześniej otworzyć nadmuchy i uruchomić wentylator. Różnica polega na tym, że tym razem układ wentylacji należy pozostawić w trybie zamkniętego obiegu powietrza. Środek aktywny uwalnia się z opakowania przez około 15 minut i w tym czasie jest on wielokrotnie przetłaczany przez parownik i kanały nadmuchowe, co dodatkowo wzmacnia efekt jego działania. Przy okazji zostaje także odświeżone wnętrze samochodu.

Preparaty Valeo Clim Pur i Clim Spray neutralizują mikroorganizmy żyjące na parowniku i wewnątrz systemu wentylacji samochodu. Tymczasem wiele dostępnych na rynku produktów nie likwiduje mikroorganizmów, a jedynie maskuje ich obecność silnym zapachem.

 Lepiej zapobiegać

Z regularnie czyszczonej i dezynfekowanej klimatyzacji nie wydobywa się przykry zapach. Jego pojawienie się świadczy o zaniedbaniu w serwisowaniu układu. Czasem skuteczne pozbycie się zapachu stęchlizny wymaga tak radykalnych środków jak demontaż i mycie parownika. Powierzchnia parownika ma skomplikowany kształt, dlatego jeśli już zostanie mocno zanieczyszczona, jej oczyszczenie może być bardzo trudne.

Aby uniknąć takich kłopotów, należy regularnie wymieniać filtr kabinowy i dezynfekować układ przy użyciu sprawdzonych preparatów. Warto pamiętać także, że dbanie o czystość układu klimatyzacji to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Drobnoustroje i grzyby rozwijające się na parowniku mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia kierowcy, co z kolei może skutkować utratą jego koncentracji podczas jazdy.

Zostaw Komentarz