Sezon na filtrowanie

01 kwi 2022

Wiosna to tradycyjnie okres, gdy dokonywane są przeglądy samochodów, obejmujące oczywiście wymianę przynajmniej niektórych filtrów. Specjaliści z Elit Polska oraz firmy Filtron postanowili więc przypomnieć jak często należy wymieniać filtry poszczególnych typów.

Praktycznie w każdym samochodzie samochodzie osobowym czy dostawczym znajdują się obecnie trzy filtry: oleju, powietrza i kabinowy. W wielu pojazdach dochodzi do tego filtr paliwa, (obowiązkowy w samochodach napędzanych silnikiem wysokoprężnym i zasilanych płynnym gazem, spotykany także w autach benzynowych), w wybranych spotykany jest ponadto filtr w układach hydraulicznych.

Częstotliwość wymiany filtrów oleju i paliwa podlega normom określonym przez producenta samochodu. Filtry oleju zmienia się przy każdej wymianie oleju (zwykle co 10, 15 lub maksymalnie co 30 tys. km). Filtry paliwa wytrzymują zwykle dwukrotnie dłużej, choć niektórzy zalecają profilaktyczną, dodatkową wymianę niezależnie od przebiegu, tuż przed okresem zimowym (szczególnie w przypadku diesli). Jeśli zatem filtr paliwa został wymieniony w październiku lub listopadzie, na wiosnę nie jest to już konieczne. Można jedynie skontrolować i ewentualnie opróżnić separator wody. Wyjątkiem wśród filtrów paliwa jest filtr LPG – wymienia się go zazwyczaj nie rzadziej niż co 7-10 tys. km, najlepiej przy okazji przeglądu instalacji.

Filtry powietrza wymienia się w zależności od zapylenia środowiska, w którym porusza się samochód. Optymalnie jest zatem wyjąć stary filtr i po prostu sprawdzić, czy nadaje się on jeszcze do użytku.

Jeśli chodzi o filtr kabinowy to zaleca się jego wymianę raz lub dwa razy w roku. W tym drugim przypadku sugerowane sezony to właśnie wiosna i jesień.

Filtry hydrauliki należą do wyposażenia specjalistycznego – ich interwały wymiany są określone ściśle w instrukcji pojazdu.

Drobne zaniedbanie, poważne konsekwencje

Konieczność wymiany filtrów jest oczywista – z biegiem czasu i wraz z upływem kilometrów filtry zapełniają się i tracą swoją drożność. Prowadzi to do zaburzeń w pracy silnika i skraca jego żywotność.

Najgroźniejsze jest przedłużanie okresu między wymianami filtra paliwa w silnikach wysokoprężnych – w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzenia układu wtryskowego. W przypadku wydłużania czasu eksploatacji filtrów LPG widoczne jest pogorszenie osiągów samochodu, zwłaszcza na wysokich obrotach.

Odwlekanie wymiany filtra oleju wraz z olejem to z kolei prosta droga go uszkodzenia turbosprężarki oraz zatarcia silnika.

Brudny filtr powietrza, zwłaszcza w samochodach turbodoładowanych, prowadzi do zakłóceń w pracy silnika. Totalne lekceważenie jego wymiany w przypadku wysokoprężnych silników doładowanych może doprowadzić do zassania filtra do układu dolotowego.

Zanieczyszczony filtr kabinowy pogarsza komfort jazdy, może być także przyczyną intensywnego parowania szyb.

Zaniedbanie wymiany filtra hydrauliki prowadzi do uszkodzenia instalacji, której wartość bywa czasami wyższa niż koszt samego pojazdu.

Skorzystaj z okazji

Przeprowadzając wiosenny przegląd warto skorzystać z licznych promocji warsztatowych i handlowych jakie pojawiają się właśnie w tym okresie. Przykładem jest kolejna edycja programu FILTRON BENEFIT, która odbywa się także w sieci Elit Polska. Po spełnieniu odpowiednich warunków, za zakupy filtrów FILTRON przyznawane są punkty promocyjne, które można później wymieniać na nagrody.

Zostaw Komentarz