Shella oleje do jednośladów

15 mar 2023

Przygotowując motocykl do sezonu wielu użytkowników decyduje się na wymianę oleju silnikowego. Olej należy dobierać kierując się wskazaniami producenta pojazdu, a także uwzględniając specyficzne warunki eksploatacji. Warto też wziąć pod uwagę markowe produkty, które przed wprowadzeniem na rynek przeszły testy w motorsporcie.

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie. W teorii, przy odpowiednich parametrach, ten sam produkt powinien sprawdzić się zarówno w jednośladach, jak i samochodach. W praktyce są to jednak zupełnie inne jednostki napędowe, różniące się pod wieloma względami, na przykład charakterystyką działania czy pojemnością. Olej w motocyklu musi sprostać bardziej ekstremalnym warunkom pracy, do tego zwykle jego dodatkowym zadaniem jest smarowanie skrzyni biegów oraz sprzęgła.

Przed czy po sezonie?

W naszych warunkach motocykl jest pojazdem używanym sezonowo z przerwą na okres zimowy. To, jak przygotujemy go do zimy, zależy od sposobu garażowania. Jest także wyznacznikiem tego, co musimy zrobić przed ponownym użytkowaniem motocykla.

Niezależnie od zakresu wiosennego przeglądu, jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Ale znacznie lepszą zasadą będzie wymiana oleju. Należy pamiętać, że w układzie smarowania nieużywanego pojazdu może skraplać i gromadzić się woda, zaś sam środek smarny ulega utlenianiu. Chociaż to naturalne zjawiska, prowadzą do pogorszenia właściwości oleju.

– Średni interwał oleju motocyklowego to 3000 kilometrów. Rzeczywista częstotliwość wymiany zależy od intensywności korzystania z jednośladu, dlatego w sezonie może być nawet kilka takich cykli. Dzięki zaawansowanym technologiom stosowanym w innowacyjnych olejach do motocykli Shell Advance, wydłużamy ten okres dwukrotnie bez obawy o pogorszenie właściwości oleju nawet w ekstremalnych warunkach pracy. Możemy mieć taką pewność, gdyż Shell od wielu lat współpracuje z producentami motocykli Ducati i BMW, angażując się w wraz z nimi w sporty motorowe – mówi Cezary Wyszecki, doradca techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska.

Na bazie gazu ziemnego

Shell Advance to olej do motocykli z silnikami dwu- i czterosuwowymi, który został wytworzony na bazie gazu ziemnego (GTL) z zastosowaniem technologii Shell PurePlus. Ten rewolucyjny proces pozwala uzyskać z gazu ziemnego krystalicznie czysty olej bazowy pozbawiony praktycznie jakichkolwiek zanieczyszczeń. Uzyskany produkt charakteryzuje się niższą lotnością, lepszymi właściwościami w niskich temperaturach oraz dużą stabilnością. Do tego nie powoduje powstawania zanieczyszczeń we wnętrzu silnika typowych dla tradycyjnych olejów bazowych.

– Korzyści ze stosowania olejów Advance najszybciej zauważą użytkownicy dwusuwów. Będą to mniejsze dymienie, zwiększona trwałość świec, poprawa dynamiki jazdy. W przypadku silników czterosuwowych unikalne dodatki Shell w połączeniu z wysokiej jakości bazą olejową, pozwalają na dwukrotne wydłużenie okresów pomiędzy wymianami. To właśnie dlatego Shell Advance zapewnia długotrwałą wydajność i czystość silnika, a także umożliwia lepsze przekazywanie mocy i obniżenie spalania – wskazuje Cezary Wyszecki.

Linie produktów Shell Advance łatwo rozróżnić. Jeśli na etykiecie występuje oznaczenie 4T , jak np. w popularnym Shell Advance 10W-40, to olej jest przeznaczony do silników czterosuwowych. Olej z oznaczeniem 2T, przykładowo Shell Advance Ultra, powstał z myślą dwusuwach – zarówno tych, w których olej jest wtryskiwany, jak i tych w których należy go dodawać do paliwa.

Ze świata motorsportu

Shell współpracuje z producentami jednośladów na różnych płaszczyznach. Sztandarowym projektem jest zespół wyścigowy Ducati Corse, który wykorzystuje oleje syntetyczne Shell Advance Ultra, jak i paliwa Shell V-Power. Torowe testy w rywalizacji sportowej MotoGP są najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnych rozwiązań, które znajdują potem zastosowanie w produktach Shell dostępnych na rynku i mogą być wykorzystywane każdego dnia przez motocyklistów na drogach całego świata.

Innym przykładem zaangażowania Shell w sport motocyklowy jest cykl Shell Advance Asia Talent Cup. Uczestnicy tych zawodów ścigają się na motocyklach Honda NSF250R, w których stosowany jest olej Shell Advance Ultra. Na innym modelu tej marki, Wave 125, prowadzono testy oleju Shell Advance Ultra na dystansie 1000 i 13 000 kilometrów. Shell jest również wyłącznym dostawcą olejów silnikowych do fabrycznie nowych i używanych motocykli BMW. Oczywiście nie wyklucza to stosowania olejów Shell Advance w jednośladach innych marek.

Zostaw Komentarz