ShowCar i szkoleniowy maraton w Czosnowie

03 paź 2020

Na przełomie września i października ShowCar, mobilne centrum szkoleniowe Inter Cars, zatrzymał się w Czosnowie, obok stacjonarnego Centrum Szkoleniowego największego polskiego dystrybutora części samochodowych. Dzięki temu dodatkowe grupy mechaników mogły wziąć udział w zajęciach przeprowadzanych przy udziale specjalistów z firm współpracujących z Inter Cars.

 Show Car sprawił, że w ciągu czterech dni w Czosnowie mogło zostać przeprowadzonych blisko 20 szkoleń, gdyż część zajęć odbywała się w mobilnej sali wykładowej. Frekwencja dopisała, bo na większości szkoleń sięgała 100 procent, a na niektóre wolne miejsca wyczerpały się zaledwie kilka dni po uruchomieniu zapisów.

Zajęcia prowadzone były przy współudziale ekspertów z firm Bosch, Contitech, Motoremo, Schaeffler, KYB, Intermotive Solutions, Texa oraz ZF, których wspierała kadra trenerska Inter Cars. Co ważne, niemal każde ze szkoleń opierało się nie tylko na wykładach i przekazaniu wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim na ćwiczeniach praktycznych i przykładowych sytuacjach zaprezentowanych w warunkach najbardziej zbliżonych do warsztatowych. Tak było m.in. na szkoleniu „Bezpośredni wtrysk benzyny Bosch – czujniki i elementy wykonawcze w systemie”. Prowadził je Artur Chrust z Boscha, który powiedział: – Dzisiejsze szkolenie nie dotyczyło specjalnie nowego tematu na rynku, bo bezpośrednie wtryski są obecne mniej więcej od 20 lat, warsztaty czują jednak potrzebę, aby szkolić się w tym zakresie, bo przyjmują u siebie coraz więcej klientów z samochodami wyposażonymi w tę technologię. Podczas dzisiejszego szkolenia skupiliśmy się głównie na układzie paliwowym, wysokim i niskim ciśnieniu oraz sposobach sterowania nimi, a także na typowych usterkach spotykanych w silnikach z bezpośrednim wtryskiem.

Bosch, podobnie jak zdecydowana większość dostawców obecnych w Czosnowie, towarzyszy ShowCar w różnych lokalizacjach w Polsce. Kolejnymi przystankami mobilnego centrum szkoleniowego będą Szamotuły (6-9 października) i Rzeszów (20-23 października).

Jednym ze szkoleń, które pojawiło się w Czosnowie było związane z oscyloskopem Pico. Spotkanie odbyło się w dwóch rundach, a poprowadził je Piotr Sołkowicz, właściciel Intermotive Solutions, przedstawiciela Pico na Polskę. Powiedział on – Podczas szkolenia staramy się przede wszystkim pokazać dlaczego oscyloskop jest ważny w serwisie samochodowym i do jakich działań na co dzień możemy go wykorzystać. W ten sposób próbujemy otworzyć nieco oczy diagnostom i udowodnić, jak w bardzo prosty sposób możemy diagnozować czujniki i komponenty w samochodzie, bez potrzeby rozbierania silnika czy wymiany na próbę poszczególnych elementów.

Pandemia koronawirusa i wywołane nią reperkusje odcisnęły swoje piętno na planach szkoleniowych bardzo wielu firm. Część z nich wstrzymała swoje działania, część zdecydowała się przenieść je do Internetu. Również Inter Cars w czasie lockdownu nie zostawił swoich klientów bez wsparcia, proponując w ramach programu #pomagamypomagać serię webinarów poświęconych zarządzaniu serwisem. Kiedy jednak pojawiła się możliwość powrotu do szkoleń stacjonarnych, dystrybutor poczynił wszelkie starania, aby jak najszybciej zaczęły się one znów odbywać. Można więc powiedzieć, że koronawirus wyhamował, ale nie zatrzymał ShowCar na trasie przejazdu przez Polskę.

Oczywiście szkolenia odbywają się teraz w nieco innej formie, bo trzeba zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. W zajęciach bierze udział mniejsza liczba uczestników, aby mogli oni utrzymać odpowiedni dystans. Podczas rejestracji każdy zobligowany jest do zakładania maski ochronnej, przez organizatorów przygotowane są również płyny do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki. Ponadto przed każdorazowy wejściem do ShowCara uczestnicy szkolenia muszą zmierzyć temperaturę w dwóch miejscach na ciele: na czole i nadgarstku.

ShowCar to przede wszystkim centrum szkoleniowe, ale pozwala on również zaprezentować współpracującym z Intar Cars dostawcom swoje usługi i produkty. W Czosnowie zjawiło się kilku z nich, m.in. firma Hazet. Reprezentujący ją Tomasz Frątczak powiedział: – Na rynku jesteśmy obecni od 150 lat, a narzędzia naszej firmy rekomendowane są przez takie marki jak BMW, Volkswagen, Audi, Mercedes i Porsche. Podczas ShowCar prezentujemy naszą ofertę narzędziową, zarówno w segmencie narzędzi specjalistycznych, jak i ręcznych. Klienci mogą zapoznać się z gamą narzędzi pneumatycznych, urządzeniami do wyposażenia warsztatów oraz całym asortymentem narzędzi dynamometrycznych.

Tradycyjnie ważnym elementem szkoleń jest możliwość dyskusji pomiędzy uczestnikami spotkań. W Czosnowie znakomitą okazją do integracji był lunch przygotowany w formie grilla. Każdy z mechaników mógł również porozmawiać z trenerami, dopytać o szczegóły informacji podanych podczas szkolenia czy podzielić się problemami spotykanymi w codziennej pracy w serwisie.

Zostaw Komentarz