Sieć sprzyja rozwojowi – mówią eksperci PETRONAS

03 sty 2023

Zdaniem ekspertów marki PETRONAS, rok 2022 stanowił wyzwanie dla polskich warsztatów, a pogarszające się warunki gospodarcze przyspieszyły zmiany na naszym rynku. Choć ogólna liczba serwisów samochodowych zmniejsza się, sieci partnerskie sukcesywnie się rozrastają. Liczba warsztatów współpracujących z PETRONAS zwiększyła się w minionym roku z 300 do 382, co oznacza wzrost o 27% rok do roku.

Spośród współpracujących z PETRONAS polskich serwisów, najwięcej placówek mieści się w województwie małopolskim – 16%. Na dalszych miejscach znajdują się województwa: mazowieckie i łódzkie – 13% oraz podkarpackie i śląskie – 12%. Jak widać, sieć partnerska PETRONAS jest szczególnie liczna w południowej i centralnej Polsce. Firma jednak aktywnie poszukuje nowych partnerów także w północnych i wschodnich regionach kraju, w tym dystrybutorów i serwisów samochodowych

Szansa dla niezależnych

Średni wiek samochodu w Polsce wynosi obecnie około 15,5 roku i wciąż rośnie. Choć nowych pojazdów przybywa, nadal większość Polaków kupuje auta z drugiej ręki. Samochody w zaawansowanym wieku wymagają zaś regularnego serwisu, by ich stan techniczny pozwalał na niezakłóconą eksploatację. Pierwszym wyborem użytkowników takich pojazdów są niezależne warsztaty.

Według raportu AUTOwybory Polaków w 2017 roku, co trzeci kierowca samodzielnie wykonywał podstawowe czynności serwisowe, takie jak wymiana oleju. Obecnie liczba ta jest znacznie mniejsza. Z badań GIPA wynika, że już 75% Polaków zleca wymianę oleju w warsztacie.

Od kilku lat obserwujemy zmianę w preferencjach kierowców. Coraz mniej osób wykonuje podstawowe czynności serwisowe przy swoim samochodzie, powierzając obsługę warsztatowi. Wzrasta też zainteresowanie carsharingiem, czyli wynajmowaniem pojazdu na krótki czas. Użytkownicy postrzegają jazdę samochodem jako przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Zależy im, by odbywało się to bez przeszkód, dlatego rośnie liczba klientów serwisów samochodowych, którzy oczekują profesjonalnej obsługi – mówi Adam Bober, dyrektor zarządzający PETRONAS w Polsce.

Rosnące oczekiwania

Świadomość kierowców na temat usług serwisowych z roku na rok rośnie, klienci coraz częściej sprawdzają opinie na temat warsztatów. Te zaś muszą dostosować się do rosnących oczekiwań, poprzez podnoszenie jakości obsługi.

Przedstawiciele PETRONAS wskazują, że obecność w sieci partnerskiej sprzyja rozwojowi działalności warsztatu, dzięki otrzymywaniu wsparcia w rozwijaniu kompetencji miękkich. To nie tylko dostęp do materiałów reklamowych, ale także realna wiedza dotycząca sprzedaży, komunikowania się z klientami, czy prowadzenia mediów społecznościowych, dostarczona w formie szkoleń. Poza tym, elementy wizualne związane z globalną marką dodają wiarygodności i wzbudzają zaufanie klientów.

Podczas tegorocznego spotkania przedstawicieli naszej sieci warsztatowej na Torze Jastrząb przeprowadziliśmy szkolenie z prowadzenia mediów społecznościowych. W programie były m.in. praktyczne porady na temat publikowania postów na Facebooku czy Instagramie, które pomogły naszym warsztatom dotrzeć do nowych klientów. Współpraca z PETRONAS to zatem nie tylko bezpośredni dostęp do wysokiej jakości produktów, ale także konkretna wiedza i sprawdzone relacje, które są tak istotne w prowadzeniu tego biznesu – dodaje Adam Bober.

Korzystna współpraca

Jak podkreślają przedstawiciele sieci, argumentem przemawiającym za wstąpieniem do niej są też atrakcyjne warunki marżowo-cenowe oraz rosnąca sieć dystrybucyjna marki. Firma buduje swoją obecność w Polsce poprzez owocną współpracę z dystrybutorami w głównych regionach Polski. Budowa grupy niezależnych warsztatów stanowi dla dystrybutora możliwość pozyskania lojalnych klientów i stały profit, co dla wielu dystrybutorów w dzisiejszych czasach jest szczególnie cenne. Warsztaty zrzeszone w sieci mogą być też łatwo wyszukane przez internetowe narzędzia wspierające klientów.

Odwiedziłam 25 warsztatów z sieci partnerskiej PETRONAS w centralnej i południowej Polsce. Odbyliśmy mnóstwo interesujących rozmów, podczas których poznaliśmy potrzeby i oczekiwania właścicieli serwisów samochodowych. Wszędzie widzieliśmy profesjonalne podejście do pracy oraz entuzjastyczne nastawienie do współpracy z PETRONAS. Pozytywne wrażenia i przekazane opinie posłużą do przygotowania oferty jeszcze bardziej dopasowanej do potrzeb warsztatów – mówi Karolina Pilarczyk, mistrzyni Europy w drifcie i ambasadorka marki.

 

Zostaw Komentarz