Siedem zasad przy wymianie modułów powietrznych zawieszenia

23 sty 2018

Mercedesa E o symbolu W211 nie można nazwać kultowym, ale na polskim rynku samochodów używanych cieszy się  znaczną popularnością. Kierowcy cenią w tym aucie wysoki komfort jazdy, uzyskiwany m.in. dzięki pneumatycznemu zawieszeniu BILSTEIN. Wbrew wielu opiniom wymiana zastosowanych w nim modułów powietrznych nie jest problemem o ile tylko, przestrzega się kilku zaleceń.

Klasa E to jeden z najwyżej pozycjonowanych modeli w gamie Mercedesa. Oficjalnie zadebiutował w 1993 roku, jako rynkowy następca bestsellerowych W123 i W124. Kolejna generacja tego auta wyróżniała się podwójnym kloszem reflektorów przednich, przez co potocznie nazywano ją „okularnik”. W roku 2002 do sprzedaży weszła trzecia – i ostatnia – generacja oznaczona kodem fabrycznym W211 (sedan) i S211 (kombi). Ich zawieszenie oparto na rozwiązaniu opracowanym przez inżynierów z Mercedesa i firmy BILSTEIN, a mianowicie miechach powietrznych, za które do dziś kierowcy chwalą  ten model samochodu.

– W Polsce do dużej popularności „okularników” przyczynili się kierowcy taksówek, co świadczy o niezawodności tych samochodów. Nawet w najlepszym aucie w końcu dochodzi jednak do naturalnego zużycia części, ale wymiana modułów powietrznych nie wiąże się z astronomicznymi kosztami w porównaniu do wymiany tradycyjnych amortyzatorów – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce. – Dla mechanika montaż nowych elementów nie stanowi dużego wyzwania pod warunkiem przestrzegania instrukcji i kolejności pracy. Przekonują się o tym uczestnicy naszych szkoleń technicznych, po ukończeniu których bez wahania poszerzają ofertę usług swoich warsztatów.

A oto siedem głównych zaleceń, które należy spełnić, by wymiana modułów przebiegła sprawnie i przyniosła oczekiwany efekt:

  1. Moduły powietrzne, podobnie jak w przypadku tradycyjnych amortyzatorów, wymieniamy parami, na tej samej osi.
  2. Każdy nowy element należy dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnego uszkodzenia w trakcie transportu, przed montażem trzeba ocenić stan techniczny pozostałych części (przewodów, sprężarki etc.) i gdy budzi on wątpliwości, wymienić je.
  3. Podczas całej operacji wymiany modułów powietrznych należy postępować krok po kroku według załączonej do miecha instrukcji, a w przypadku korzystania z odpowiedniego urządzenia diagnostycznego – podawanych przez niego wskazó
  4. Przed opuszczeniem kół samochodu na podłoże bezwzględnie należy wstępnie napompować miechy powietrzne.
  5. Właściwe i pełne napełnienie miechów powinno nastąpić po ustawieniu kół samochodu na stałym podłożu w uprzednio zmierzonej standardowej pozycji zawieszenia.
  6. Po napompowaniu miechów należy sprawdzić i ocenić ich kształt – jakiekolwiek deformacje świadczą o nieprawidłowej wymianie bądź uszkodzeniu elementu.
  7. Po wymianie miechów, podobnie jak przy tradycyjnych amortyzatorach, należy ustawić zbieżność kół i geometrię zawieszenia.

Andrzej Buczek podkreśla jednocześnie, że BILSTEIN dostarcza elementy pneumatycznego zawieszenia zarówno na pierwszy montaż, jak i, w niezmienionej formie, na aftermarket. Dzięki temu mechanik zawsze ma gwarancję idealnego dopasowania części do konkretnego modelu samochodu.

Zostaw Komentarz