Silentblocki – parę uwag

02 mar 2016

Praktyka pokazuje, że warto czytać wskazówki montażowe, nawet jeśli dysponuje się znacznym doświadczeniem. Czasem bowiem okazuje się, że niektóre niuanse nam umknęły. Stare warsztatowe porzekadło mówi zaś, że trzeba uczyć się na błędach, byle nie swoich. Warto więc zapoznać się z kilkoma uwagami przygotowanymi przez ekspertów Delphi, a dotyczącymi montażu tulei metalowo-gumowych.

Delphi położenie wahacza mTuleja metalowo-gumowa (RTM – rubber to metal), zwana też silentblockiem, ma zapewnić obrót w granicach określonego kąta, a jednocześnie tłumić drgania. Zbudowana jest z dwóch metalowych tulei, pomiędzy którymi znajduje się guma trwale połączona z nimi w procesie wulkanizacji. Tuleje metalowo-gumowe nie działają tak jak zwykłe łożyska, bowiem między jej zespolonymi elementami nie zachodzi tarcie. W trakcie ruchu wahacza tuleja zewnętrzna obraca się względem tulei wewnętrznej dzięki temu, że łącząca je, elastyczna guma napina się. Taka konstrukcja wymaga przestrzegania podczas montażu kilku zasad. Oto one:

  •  Gdy tylko jest to możliwe, dokonuj naprawy na czterokolumnowym podnośniku, skorzystaj z belek poprzecznych, by podtrzymywały pojazd, a także załóż kliny pod koła, by go unieruchomić.
  •  Zawsze korzystaj z nowych śrub i nakrętek montażowych, tam gdzie są przewidziane, i upewnij się, że wszelkie montażowe mechanizmy blokujące, takie jak nakrętki samohamowne, zostaną wymienione.
  •  Zawsze sprawdzaj instrukcję montażu i dokręcaj wszystkie połączenia śrubowe momentem zalecanym przez producenta.
  •  Jeśli wahacz mocowany jest za pomocą tulei metalowo-gumowych dokręcenie śrub przechodzących przez tuleje należy przeprowadzić, gdy pojazd znajduje się na naturalnej wysokości jazdy, tj. gdy pojazd stoi na kołach, a zawieszenie jest pod obciążeniem.
  •  Nigdy nie dokręcaj śrub, gdy pojazd jest uniesiony. Doprowadzi to do wstępnego naprężenia tulei, gdy pojazd zostanie ponownie ustawiony na normalnej wysokości jazdy. W efekcie podczas jazdy pojawią się w niej nadmierne już obciążenia, przez które dojdzie do przedwczesnej awarii tulei.
  •  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, sprawdź dane zawarte w instrukcji warsztatowej producenta.

Bush_Failure_CMYK.tifCo się stanie po niewłaściwym zamocowaniu tulei?

  • Tuleja podlega nadmiernemu naprężeniu, co prowadzi do pęknięć i rozdarć elementu gumowego.
  • Element traci swoją wytrzymałość i stabilne umocowanie, tuleja zatem nie działa tak jak powinna, przez co również źle pracuje zawieszenie i dochodzi do uszkodzenia jego elementów.
  • W trakcie pracy zawieszenia słychać wyraźne stukanie, auto zaczyna się gorzej prowadzić, potrafi zachowywać się mało stabilnie.

Nowy katalog

Delphi wahacz mW najnowszym katalogu elementów układu kierowniczego i zawieszenia firmy Delphi znalazło się ponad 500 nowych pozycji, które znacznie poszerzyły wachlarz części gumowo-metalowych oferowanych przez firmę. Są wśród nich elementy znajdujące zastosowanie m.in. w takich pojazdach jak BMW serii 5, Honda Civic, Mazda 6, Kia Optima, Nissan Juke, Volkswagen Amarok.





Zostaw Komentarz