SKF: wskazówki dla naprawiających samochody Renault

23 sie 2016

Wymieniając łożyska w Renault Espace III i zintegrowane z piastą tarcze hamulcowe w miejskich i kompaktowych modelach francuskiego producenta aut należy pamiętać o ważnych wskazówkach specjalistów firmy SKF.

Przeznaczone do Renault Espace III generacji (oraz Avantime) łożysko VKBA 3497 jest dostarczane przez firmę SKF ze specyficznym dodatkowym elementem. We wnętrzu łożyska znajduje się otóż plastikowa tuleja, która przeciwdziała rozdzieleniu się jego wewnętrznej dwuczęściowej bieżni.

Naturalnym odruchem mechanika jest zwykle próba usunięcie tego zabezpieczenia przed montażem. Popełni on jednak wtedy poważny błąd, który spowoduje wypchnięcie jednej z bieżni. Zgodnie z instrukcją SKF, zestaw łożyska VKBA 3497 należy montować bez usuwania plastikowej tulejki zabezpieczającej. Zostanie ona wypchnięta przez czop piasty w czasie montażu. Specjaliści SKF przypominają jednocześnie, że przy tej czynności zawsze należy korzystać z odpowiednich narzędzi, a siłę przykładać wyłącznie do wewnętrznej bieżni piasty.VKBA 3497l  1

Z kolei montując piastę zintegrowaną z tarczą hamulcową VKBD 1015, która występuje w Renault Clio III/Grandtour, Megane II, Modus/Grand Modus, Twingo II i Wind, nie wolno pozostawić starej nakrętki i dekielka. W pudełku dostarczonym przez SKF znajduje się nowa nakrętka i dekielek, których użycie gwarantuje trwałość nowo zamontowanej piasty. Przed jej założeniem należy także oczyścić z brudu czop piasty i użyć pasty przeciwdziałającej korozji ciernej (SKF LGAF 3E/0.5).

Nowa nakrętka powinna zostać dokręcona momentem wynoszącym 175 Nm. Powtórne wykorzystanie starej nakrętki i dekielka nie gwarantuje szczelności, a woda dostająca się do środka piasty spowoduje jej przedwczesne zużycie.

Zostaw Komentarz