Skoda Yeti – silnik w trybie awaryjnym, pali się EPC

23 mar 2021

Firma Autodata jest dobrze znana mechanikom samochodowym, jako bogate źródło informacji na temat przeglądów, konserwacji, diagnostyki i napraw pojazdów. Prowadzi również poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania typowych, ale trudnych do zdiagnozowania awarii i niedomagań. Oto przykład dotyczący Skody Yeti.

Do specjalistów Autodata trafił następujący problem:

„W naszym warsztacie znajduje się Škoda Yeti 2.0 TDI z 2015 roku z kilkoma usterkami. Silnik pracuje w trybie awaryjnym, na stałe pali się lampka ostrzegawcza EPC (Electronic Power Control), miga zaś kontrolka świec żarowych. Do tego w pamięci błędów widnieje kilka kodów usterek dotyczących różnych układów, co jeszcze bardziej utrudnia zdiagnozowanie usterki. Co może być przyczyna tych objawów i jak ja usunąć?”

Problem okazał się dobrze znany specjalistom z Autodata, gdyż stosunkowo często występuje w modelach Yeti z silnikiem o kodzie DFSA. Przyczyną usterki jest zwarcie spowodowane ocieraniem wiązki przewodów silnika o lewą podłużnicę. By usunąć awarię należy zacząć od zdemontowania obudowy filtra powietrza, aby uzyskać dostęp do wiązki przewodów silnika. Następnie trzeba sprawdzić czy w miejscu oznaczonym liczbą 1 nie doszło do uszkodzenia izolacji któregoś z przewodów (2). Niewielkie uszkodzenie można próbować naprawić lub od razu wymienić całą wiązkę przewodów biegnących do podgrzewanej sondy lambda.

Kolejną czynnością będzie sprawdzenie, czy zachowany jest odpowiednia odległość między wiązką przewodów a sąsiednimi elementami. Na koniec trzeba jeszcze usunąć błędy zapisane w pamięci sterownika i przeprowadzić jazdę próbną, aby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.

2 komentarze
  1. Witam mam skode yeti 1.2 77 kw. benzyna Zaswiecila mi sie kontrolka EPC w czasie jazdy , samochod stracil moc i po chwili zaswiecily sie swiece zarowe. Zatrzymalem sie zgasilem auto, kontrolki zgasly. Po chwili ruszyłem dalej i znowu się zaświeciły. Czy to może mieć coś zwiazane z wioska elektryczna, czy może coś z układem paliwowym( Lub kopulka).pozdro

Zostaw Komentarz