Skuteczne kroki do udanej sprzedaży samochodu

12 sie 2023

Odpowiednie przygotowanie się do sprzedaży samochodu może znacząco wpłynąć na sukces transakcji. Eksperci autobaza.pl radzą, jakie elementy powinno objąć.

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do sprzedaży pojazdu powinna być dość dokładna ocena stanu technicznego samochodu, aby upewnić się czy mu czasem nie do dolega i czy będzie w pełni bezpieczny do dalszego użytkowania.

– Nie zawsze auto musi być w pełni sprawne, aby wzbudziło zainteresowanie. Zdarza się, że kupujący decydują się na auta z usterkami przy odpowiednio obniżonej cenie. Są to jednak rzadkie przypadki, a zdecydowanie częściej nabywcy szukają samochodów w dobrym stanie – zarówno technicznym, jak i wizualnym. Dzięki temu nie tracą czasu na jeżdżenie po warsztatach, a mogą od razu cieszyć się z jazdy. Dlatego, z perspektywy sprzedającego, warto zadbać o dobry stan samochodu, zwiększając tym samym atrakcyjność oferty, a o ewentualnych przetarciach, czy mniejszych szkodach, należy wspomnieć w ogłoszeniu – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Opis dokładny, lecz treściwy

Opis samochodu powinien być rzetelny i zawierać wszystkie istotne informacje. Na tym etapie wsparciem okazać się może raport historii pojazdu, wyszczególniający wszystkie zdarzenia związane z wystawianym autem. Takim narzędziem dysponuje portal autobaza.pl, gdzie można poznać liczne szczegóły dotyczące wybranego pojazdu.

– Sprawdzenie raportu okazuje się najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy sam sprzedawca kupował dany samochód już w stanie używanym. Poprzedni właściciel mógł mijać się z prawdą względem np. przebiegu auta. Powielanie błędnych informacji nie jest wskazane, dlatego warto uzupełnić swoją wiedzę przed wystawieniem ogłoszenia i spotkaniem z potencjalnym kupcem – wskazuje Przemysław Gąsiorowski.

W opisie nie powinno zabraknąć silnych stron pojazdu, ale i wskazania braków lub uszkodzeń. Jeśli w ostatnim czasie samochód przeszedł naprawę lub wymianę części, należy zawrzeć te informacje w treści. Niektóre auta mają coś, czego w innych nie ma – czasem jest to szyberdach, czasem możliwość dostosowania auta do spania w nim. Zakomunikowanie tego może wzbudzić zainteresowanie dodatkowego grona odbiorców.

Treść ogłoszenia powinna być czytelna, zrozumiała dla każdego potencjalnego kupca oraz spójna ze zdjęciami. Należy jednocześnie pamiętać o zasadzie: „krótko, ale na temat” i nie pisać wypracowania, a jedynie wyszczególnić to, co najważniejsze.

Bardzo ważne zdjęcia

Kolejnym etapem jest odpowiednie obfotografowanie auta od środka i na zewnątrz. Warto zadbać o wcześniejsze odkurzenie i wymycie pojazdu, co nie zajmie dużo czasu a zwiększa atrakcyjność ogłoszenia.

Przy wykonywaniu fotografii warto pamiętać o dobrym oświetleniu oraz otoczeniu. Wskazane jest więc ustawienie pojazdu w miejscu gdzie tło nie będzie odciągało uwagi i robienie zdjęć w ciągu dnia przy naturalnym świetle, lecz nie w słońcu.

Duży wpływ na pozytywne pierwsze wrażenie ma dobra jakość fotografii oraz ujęcie na nich wszystkich istotnych detali i cech pojazdu, aby potencjalny nabywca patrząc na zdjęcia miał szansę wstępne zapoznać się z wyglądem i stanem samochodu.

Ustalanie ceny

W celu określenia ceny adekwatnej do stanu auta należy przeprowadzić analizę konkurencyjnych ofert. Uwzględnić przy tym trzeba dodatkowe wyposażenie, napęd samochodu, stan techniczny oraz ewentualne poprawki lub unikatowe cechy. Uwagę należy także zwrócić na popyt na dany model, sezonowość oraz aktualne trendy rynkowe.

– W celu dokonania wyważonej wyceny warto przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia. To świetny wstęp do zapoznania się z tematem i trendami rynkowymi, jednak pomocne również tutaj okażą się rozszerzenia do raportu, jakie oferuje autobaza.pl. Za dodatkową opłatą możemy otrzymać aktualną wycenę pojazdu na podstawie jego historii, popularności modelu oraz aktualnej sytuacji na rynku aut używanych dodaje Przemysław Gąsiorowski.

Nie tylko dokumenty

Przed sprzedażą samochodu koniecznie trzeba sprawdzić, czy mamy podstawowe dokumenty do samochodu a mianowicie dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie aktualnych polis ubezpieczeniowych. Wielce przydatna może ponadto książka serwisowa.

– Jak to mówią – pierwsze wrażenie jest najważniejsze, więc powinniśmy podejść do sprzedaży w sposób przemyślany. Kupujący, chcąc uniknąć nieprzemyślanego zakupu, mają wiele pytań, dlatego powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Nawet, jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem, możemy pozyskać wszystkie informacje o pojeździe dzięki raportom dostępnym m.in. na naszej stronie autobaza.pl. Przedstawiając taki raport potencjalnemu kupcowi, udowadniamy, że nie mamy nic do ukrycia – wskazuje Przemysław Gąsiorowski,

Kupujący samochód często zadają różnorodne pytania, aby upewnić się, że dokonują właściwej decyzji. Kwestie związane z historią pojazdu, liczbą właścicieli, czy aktualnym przeglądem nie powinny być zaskoczeniem, ale są też tematy do których warto się przygotować. Oto kilka z nich:
●  Dlaczego sprzedajesz samochód?
●  Czy istnieje możliwość negocjacji ceny?
●  Czy auto jest wolne od długów lub innych zobowiązań finansowych?
●  Czy możemy przeprowadzić niezależny przegląd pojazdu?
●  Jakie są koszty eksploatacji?

Sprzedaż samochodu bywa procesem trudnym, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli na osiągnięcie sukcesu i zadowolenie obu stron. Szczere i rzetelne odpowiedzi na wszelkie pytania pomagają zbudować zaufanie u potencjalnych nabywców i ułatwiają im podjęcie decyzji.

Oszuści grasują

Ostatnim etapem całego procesu sprzedaży jest finalizacja transakcji. Kupiec zgłosił gotowość zakupu, jednak chce zrobić to na odległość. Wówczas należy zachować czujność i nie zgadzać się na takie rozwiązania.

– Oszustwa na odległość mają wiele odmian. Jedną z nich jest płatność za pośrednictwem paypal oraz przewóz auta do kraju, gdzie – rzekomo – przebywa kupiec. Na spotkanie ze sprzedawcą zostaje wysłana upoważniona przez kupca osoba. Podpisują oni umowę, pieniądze wpływają na konto sprzedawcy, a samochód odjeżdża. Po jakimś czasie pieniądze jednak znikają z konta sprzedawcy, ponieważ transakcja została cofnięta. Forma płatności paypal zezwala na dokonanie zwrotu całkowitej płatności do 180 dni – przestrzega Przemysław Gąsiorowski.

Bywa również, że zgłaszana chęć kupna pojazdu ma służyć wyłudzeniu danych wrażliwych, w tym  dostępu do konta bankowego. Jednym ze sposobów jest wysyłanie fałszywego maila na adres sprzedawcy podany w ogłoszeniu. Zwykle zawiera on informację o zawieszeniu ogłoszenia i podanie linku, który po kliknięciu miałby wznowić ofertę. Takie odnośniki umożliwiają oszustom dostęp do wszelkich danych „klikającego”, dlatego warto weryfikować ewentualne błędy bezpośrednio logując się na swój profil na platformie z ogłoszeniem.

Zostaw Komentarz