Sondy lambda Delphi

20 gru 2023

Sonda lambda odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwego składu mieszanki paliwowo-powietrznej spalanej we wnętrzu cylindrów. Dlatego dokonując wymiany tej sondy, warto zainwestować w markowy produkt o jakości zgodnej ze specyfikacją OE.

Sonda lambda, nazywana również czujnikiem tlenu, służy do pomiaru zawartości tlenu w gazach wydechowych. Choć na pozór element ten wykonuje dość skromne zadanie, to jest on jednym z najważniejszych czujników w każdym pojeździe, gdyż bierze udział w utrzymaniu odpowiednich proporcji powietrza i paliwa, co ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu optymalnego poziomu emisji spalin. Zbyt wysoka ilość paliwa sprawia, że w spalinach jest zbyt dużo niespalonych węglowodorów oraz tlenku węgla. Zbyt mała przyczynia się zwiększonej ilości tlenków azotu. Dlatego wymieniając sondę lambda warto zainwestować w markowy produkt o jakości zgodnej ze specyfikacją OE, np. oferowany przez firmę Delphi.

Krótki czas gotowości

Największa emisja węglowodorów i tlenku węgla zachodzi w ciągu pierwszych 30 sekund od uruchomienia zimnego silnika. Dlatego bardzo istotne jest korzystanie z czujnika tlenu o szybkim działaniu. Jak wskazuje Delphi, planarne elementy sond lambda tej marki z zintegrowaną grzałką osiągają optymalną temperatura pracy w ciągu zaledwie sześciu sekund, dzięki czemu następuje szybkie zadziałanie układu regulacji i w konsekwencji mniejszy poziom emisji spalin bezpośrednio po uruchomieniu silnika.

Ochrona przed zanieczyszczeniem

Ze względu na swoje położenie w układzie wydechowym sondy lambda są bardzo podatne na zanieczyszczenie. Zanieczyszczony czujnik może zaś przyczyniać się do zwiększenia zużycia paliwa nawet o 25%, doprowadzając jednocześnie do zwiększonej emisji szkodliwych substancji. Aby temu zapobiec, sondy lambda Delphi mają specjalną powłokę chroniąca czujnik przed powstawaniem zanieczyszczeń, która dodatkowo minimalizuje ryzyko jego przedwczesnej awarii.

Duża trwałość

Woda, drgania i skrajnie wysokie temperatury również mogą wpływać na reakcję czujnika. Dlatego sondy lambda firmy Delphi są wodoszczelne w każdych warunkach. Zastosowane rozwiązanie chroni przed przenikaniem wody do wnętrza czujnika i zabezpiecza element ceramiczny przed uszkodzeniem, a dodatkowo zapewnia odporność na działanie wysokich temperatur i drgań, a także zapobiega korozji przewodów. Kolejnym zabezpieczeniem jest dodatkowa dwuwarstwowa osłona, która wydłuża okres eksploatacji czujnika i zwiększa jego niezawodność.

Łatwa instalacja

Aby chronić gwint czujnika przed zapieczeniem, wszystkie sondy lambda Delphi są powleczone środkiem zapobiegającym zapieczeniu odpornym na działanie wysokich temperatur. Szybka i łatwa instalacja zaraz po wyjęciu z opakowania zapewniona jest dzięki wyposażeniu części w złącza i wiązki przewodów zgodne ze specyfikacją OE dla danego typu pojazdu.

Kompletne rozwiązanie

Delphi oferuje również zaawansowane funkcje diagnostyczne, możliwość wyświetlenia wartości prądu sondy w celu określenia stanu mieszanki paliwowo-powietrznej zgłaszanego przez sondę (bogata lub uboga), a także dane niezbędne do przeprowadzania napraw oraz profesjonalne szkolenia i pomoc techniczną.

 

Zostaw Komentarz