Sposób na piszczące klocki

29 Lis 2016

Mniej lub bardziej przenikliwy pisk towarzyszący każdemu naciśnięciu pedału hamulca potrafi być prawdziwa zmorą dla kierowcy.  Ekspert firmy Textar radzi jak sprawić, by klient opuszczający warsztat po naprawie hamulców nie narzekał na wydawany przez nie dźwięk.

textar-2Na początek trochę teorii: każdy dźwięk, to efekt drgań przedmiotu, który dźwięk wywołuje. W przypadku pisku towarzyszącemu hamowaniu, odgłos ten jest skutkiem rezonansu w jaki wpada jakiś element (lub kilka elementów) układu hamulcowego. Konstruktorzy projektujący hamulce muszą więc zwracać uwagę nie tylko na ich skuteczność, ale także by nie pojawiały się w nich zbyt duże wibracje.

Dodać tu wypada, że wbrew często spotykanym opiniom za pisk wcale nie muszą być odpowiedzialne wyłącznie klocki hamulcowe, aczkolwiek zwykle mają one duży udział w powstawaniu tego uciążliwego dźwięku. By więc zminimalizować ryzyko ich rezonansu odpowiednio dobiera się twardość mieszanki ciernej, a także stosuje się z tyłu klocka specjale nakładki. Jeśli to nie wystarcza robione są nacięcia na tylnej płytce współpracujące z nacięciami w tłoczku lub na klockach (albo na jarzmie) umieszcza się ciężarki – wszystko po to, żeby przesunąć częstotliwość drgań poza zakres rezonansowy i uniknąć pisku.

Jak widać, aby tłumienie drgań było skuteczne, poszczególne elementy układu muszą do siebie pasować. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór części – zarówno pod względem kształtu, jak i materiału oraz sposobu wykonania.

Klocki hamulcowe Textar stosowane są przez wielu producentów samochodów na pierwszy montaż. Mechanik sięgając po nie, jako po część zamienną, ma więc gwarancję, że będą identyczne, jak te które przed  momentem zdemontował. Tanie zamienniki takie pewności nie dają – mogą być wykonane z nieodpowiedniej mieszanki i dla oszczędności nawet całkowicie pozbawione warstwy tłumiącej na tylnej płytce.

Same klocki to jedno, drugą ważną kwestią jest procedura ich montażu. – Markowe klocki Textar dostarczane są w komplecie ze wszystkimi elementami potrzebnymi do ich montażu. Wymiana tych drobnych elementów na nowe gwarantuje nie tylko odpowiednio bezpieczne zamocowanie klocka w jarzmie, ale również to, że wskutek luzów nie zaczną powstawać przypadkowe drgania, które mogą zacząć rezonować i drażnić kierowcę piskiem” – wskazuje Mirosław Przymuszała, przedstawiciel marki Textar w Polsce.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz