Sposób na reflektory
Stosowane powszechnie szyby reflektorów wykonane z tworzywa sztucznego mają tę wadę, że po pewnym czasie potrafią stać się matowe i pożółknąć. Przezroczystość można spróbować im przywrócić korzystając na przykład z zestawu oferowanego przez firmę Philips.
Szklane szyby reflektorów praktycznie zostały wyparte przez szyby wykonane z poliwęglanu, albowiem tworzywo to ma wiele zalet. Ma jednak i wady – jest mało odporne na zarysowanie oraz stopniowo się utlenia. Rysy i inne ślady na jego powierzchni powstają zarówno od uderzeń kamyczków i piasku pryskających spod kół innych samochodów, jak i wskutek działań samego kierowcy, a mianowicie przecierania zabrudzonych reflektorów. Z kolei utlenianie powodują promienie UV, pochodzące tak od słońca, jak i żarówek marnej jakości, oraz sól stosowana zimą przez drogowców. Zmatowiały i porysowany „klosz” nie tylko zaś źle wygląda, ale co gorsza także rozprasza snop światła, przez co widoczność nocą zmniejsza się nawet o 40%.
Nowy reflektor to znaczący wydatek, a zakup i wymiana dwóch to już poważna inwestycja. Można więc podjąć próbę renowacji reflektora korzystając z oferowanego przez firmę Philips zestawu, w którym znajduje się wszystko, co jest potrzebne do usunięcia zmatowień, smug i przebarwień. W jego skład wchodzą:
- fiolka środka do wstępnego czyszczenia na bazie wody (29,5 ml);
- fiolka środka do czyszczenia/polerowania (29,5 ml);
- fiolka nabłyszczacza/wosku (29,5 ml);
- arkusz papieru ściernego 600 (gruboziarnisty);
- arkusz papieru ściernego 1500 (średnioziarnisty)
- arkusz papieru ściernego 2000 (drobnoziarnisty);
- 10 papierowych ręczników;
- para rękawic (rozmiar uniwersalny).
Co ważne – nie trzeba używać żadnych elektronarzędzi, a cała operacja zajmuje około 30 minut. Po jej zakończeniu szyba nie tylko powinna odzyskać przejrzystość, ale będzie też zabezpieczona przed działaniami promieni UV. Trwałość warstwy zabezpieczającej określono na dwa lata, a zatem po takim czasie reflektor ponownie należy odświeżyć.