Sposób na zmatowiałe klosze
W porównaniu z niegdyś stosowanymi reflektorami ze szklanymi szybami, te z kloszami z tworzywa mają wiele zalet, ale też jedną wadę. Klosze takie po kilku latach matowieją, zwłaszcza jeśli do reflektorów montowane były żarówki bez filtra UV.
Tworzywo sztuczne, z którego już od wielu lat powszechnie wykonywane są klosze reflektorów jest stosunkowo mało odporne na zarysowania, dlatego przy reflektorach takich nie stosuje się wycieraczek, lecz jedynie wysokociśnieniowe spryskiwacze. To jednak nie jedyna jego wada. Okazuje się ono również dość wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe, którego nie sposób wszakże całkowicie uniknąć, bo jest ono częścią promieni słonecznych. To m.in. dlatego tak często widuje się starsze samochody ze zmatowiałymi reflektorami. Czasem nieprzejrzyste klosze można zobaczyć już w autach kilkuletnich, jeśli właściciel pojazdu używał żarówek niewiadomego pochodzenia, bez powłoki zatrzymującej promienie UV.
– Philips od ponad stu lat rozwija technologie źródeł światła w pojazdach mechanicznych. Bez względu na to czy są to żarówki halogenowe, lampy ksenonowe czy układy z diodami LED najważniejszym celem pozostaje efektywne oświetlenie drogi. Wybór produktów o wyższej temperaturze barwy czy większej wydajności wiązki nie przyniesie jednak spodziewanych rezultatów, jeśli zostaną zamontowane w reflektorach, które utraciły swoje fabryczne parametry” – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.
W przypadku zmatowienia zewnętrznej strony kloszy można się podjąć próby odświeżenia tej powierzchni. Z myślą o właścicielach samochodów, którzy chcą wykonać tę czynność we własnym zakresie, Philips przygotował „Zestaw do renowacji reflektorów”. Opakowanie zawiera wszystkie potrzebne do takiej operacji rzeczy: preparaty chemiczne, różnoziarnisty papier ścierny, ściereczki do polerowania oraz rękawiczki ochronne. Postępowanie zgodne z instrukcją nie powinno zająć więcej niż 30 minut dla pary reflektorów. Ostatnim krokiem jest naniesienie środka tworzącego długotrwałą warstwę ochronną przed promieniami UV. Sugerowana cena detaliczna zestawu wynosi 60 złotych.
– Koszt wymiany reflektorów w kilkunastoletnim samochodzie stanowić może dużą część wartości rynkowej pojazdu. Nie jest to jednak argument, by zaniechać przywrócenia oświetleniu odpowiedniego stanu technicznego. Dlatego w naszej ofercie znalazł się zestaw do renowacji kloszy. Efektem wykonanej samodzielnie renowacji będzie nie tylko poprawa widoczności zza kierownicy, ale także naszego pojazdu przez pozostałych uczestników ruchu drogowego – dodaje Wioletta Pasionek.
Klosze i odbłyśniki reflektorów narażone są także na działanie ciepła wytwarzanego przez żarówki. Pożółkłe wewnątrz powierzchnie trudno jednak odświeżyć bez mechanicznej ingerencji w konstrukcję lamp. Zawczasu można temu zapobiec stosując odpowiedniej jakości żarówki.