Sprężyna pęknięta bezobjawowo

25 lis 2021

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale przypadki samochodów jeżdżących po drogach z pękniętymi sprężynami zawieszenia wcale nie należą do rzadkości. Okazuje się, iż usterka taka czasem nie daje żadnych odczuwalnych objawów lub są one bardzo nieznaczne.

 

Większość kierowców wyobraża sobie, że pęknięcie sprężyny zawieszenia oznacza głośny huk, po którym następuje wyraźny przechył nadwozia. Rzeczywiście – tak może się wydarzyć, jeśli stanie się to na nierówności, np. podczas wjeżdżania na krawężnik, a sprężyna pęknie gdzieś w połowie swojej długości. Dodatkowym sygnałem o powstałej awarii będzie charakterystyczne pobrzękiwanie lub skrzypienie podczas jazdy. To odgłos wydawany przez uderzające lub ocierające się o siebie zwoje sprężyny.

Zazwyczaj jednak sprężyny zawieszenia nie pękają w połowie, tylko na pierwszym lub ostatnim zwoju, tuż przy punktach podparcia. W takim wypadku od sprężyny odłamuje się tylko mały kilkucentymetrowy kawałek, który najczęściej wypada z samochodu. Usterka ujawniona zostaje dopiero podczas przeglądu, kiedy mechanik lub diagnosta zwraca uwagę na nieprawidłowe osadzenie sprężyny w mocowaniu. Sprężyna może być przekrzywiona lub też może dojść do wyżłobienia śladu w mocowaniu, ponieważ przy każdym ruchu element skręca się wokół swojej osi.

Innym czynnikiem kwalifikującym sprężyny do wymiany jest zaawansowana korozja. W sposób oczywisty zmienia ona charakterystykę pracy sprężyny i zwiększa jej podatność na pękanie.

Jazda na zużytych sprężynach pogarsza prowadzenie samochodu. Ze względu na obniżenie prześwitu możliwe jest także uszkodzenie podwozia auta podczas jazdy na nierównościach. Na domiar złego wydłuża się również droga hamowania i zaburzeniu ulega praca układów kontroli trakcji. Prowadzi to do oczywistego wniosku, że niesprawne sprężyny trzeba bezzwłocznie wymienić na nowe. Lesjöfors – szwedzki lider w produkcji sprężyn zawieszenia przypomina o najważniejszych zaleceniach obowiązujących przy wymianie sprężyn:

  • Sprężyny wymieniamy zawsze parami na danej osi.
  • O wymianie sprężyn warto pomyśleć nie tylko wtedy, kiedy ujawni się jakieś pęknięcie lub zaawansowana korozja. Doskonałą okazją jest montaż instalacji LPG – samochód z nowymi sprężynami lepiej zniesie dodatkowe obciążenie bagażnika, jakim jest zbiornik na gaz.
  • Podczas doboru sprężyn należy ustalić dokładny typ, który będzie odpowiedni do danego samochodu. Chodzi o to, by sprężyny na osi przedniej i tylnej miały tę samą charakterystykę i aby samochód nagle nie był wyższy z jednej strony. Wysokość sprężyn w stanie spoczynku (po wyjęciu z pudełka) nie zawsze odpowiada ich wysokości w pozycji roboczej (po zamontowaniu). Ze względu na różne technologie produkcji sprężyny mają odmienną charakterystykę. Niektóre pod obciążeniem skracają się prawie o połowę. Inne – w znacznie mniejszym stopniu.

 

 

Zostaw Komentarz