Subaru Forester – kontrolka ciśnienia oleju zapala się podczas jazdy

16 sie 2021

Firma Autodata, oprócz swej zasadniczej działalności polegającej na gromadzeniu i udostępnianiu rozmaitych informacji dotyczących części zamiennych oraz obsługi i napraw pojazdów, prowadzi także poradnik Autodocta. Prezentowane są w nim rozwiązania mniej lub bardziej typowych, ale na ogół trudnych do zdiagnozowania problemów pojawiających się podczas naprawy samochodów. Tym razem specjaliści Autodata zmierzyli się z niedomaganiem gnębiącym pochodzące z 2013 roku Subaru Forester napędzane silnikiem 2.0.

„Mamy problem z Subaru Forester 2.0 z 2013 roku, w którym zapaliła się kontrolka ciśnienia oleju silnikowego. W pamięci błędów nie zarejestrowały się żadne kody usterek, poziom oleju w misce olejowej jest prawidłowy, auto generalnie jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Co może być przyczyną tej usterki?” – z problemem takim do poradnika Autodocta zwrócili się mechanicy z pewnego warsztatu.

Odpowiedź brzmiała: „Usterka taka jest dosyć typowa dla kilku modeli Subaru z silnikiem o kodzie FB. Jest ona spowodowana źle zaprojektowaną osłoną czujnika kontrolki ciśnienia oleju. Rzecz w tym, że pod osłonę tę bez większych problemów dostaje się woda, co prowadzi do powstania zwarcia. Należy zatem sprawdzić czujnik i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Trzeba też dokładnie oczyścić wtyczkę przewodów dochodzących do czujnika. By awaria się nie powtórzyła za jakiś czas, zalecamy ponadto założenie nowej wersji osłony czujnika (rys.), którą znalazła się w ofercie części zamiennych firmy Subaru.”

Zostaw Komentarz