Suzuki Vitara – dziwne odgłosy z tyłu podczas jazdy

06 sty 2022

Firma Autodata jest dobrze znana mechanikom samochodowym, jako bogate źródło informacji na temat przeglądów, konserwacji, diagnostyki i napraw pojazdów. Prowadzi również poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania typowych, ale kłopotliwych do zdiagnozowania awarii i niedomagań.

 

Do specjalistów przygotowujących poradnik Autodocta można zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu problemów napotkanych podczas naprawy pojazdu. I właśnie z tej możliwości postanowili skorzystać mechanicy bezskutecznie usiłujący usprawnić pewne Suzuki Vitara. Swój problem przedstawili oni tak:

Jeden z naszych klientów, który ma auto marki Suzuki Vitara z 2016 roku, skarży się na wibracje i nietypowe odgłosy z tyłu pojazdu podczas jazdy. Sprawdziliśmy wizualnie podwozie, ale nie znaleźliśmy żadnych usterek. Przypuszczamy uszkodzenie tylnego mechanizmu różnicowego, ale nie chcemy go wymieniać, ponieważ jest to droga część. Czy inni właściciele Suzuki Vitara zgłaszali występowanie takich odgłosów?”

W odpowiedzi specjaliści z Autodata napisali, iż spotkali się już podobną usterką występującą w modelach Vitara z napędem na cztery koła. Przyczyną rezonansu i hałasu jest nieodpowiednia konstrukcja ramienia montażowego tylnego mechanizmu różnicowego. Nowe ramię wraz z tłumikiem drgań można kupić w dziale części Suzuki i elementy te są niezbędne by usunąć opisywane niedomaganie. Naprawę należy zacząć od przykręcenia tłumika drgań skrętnych do nowego ramienia momentem 18-28 Nm (rys), po czym całość trzeba zamontować w miejsce starego ramienia. Naprawę powinna zakończyć jazda próbna, aby upewnić się, że usterka została skutecznie usunięta.

Zostaw Komentarz