Światła – poważna sprawa

03 cze 2015

Od sprawnego oświetlenia samochodu w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo jazdy – przypominają przedstawiciele firmy Philips. Niestety wielu kierowców, ale też mechaników, podchodzi do tej kwestii nie dość poważnie.

 – Oświetlenie samochodu powinno być regularnie kontrolowane przez kierowcę. Przepalona żarówka może wszak doprowadzić do wypadku – mówi Tarek Hamed z firmy Philips. – Dlatego także, choć nie wymagają tego polskie przepisy, warto mieć w samochodzie zestaw żarówek zapasowych.

Ich wymiana niestety nie zawsze jest łatwa. Wskazane jest zatem, by każdy kierowca wcześniej sięgnął po instrukcję obsługi pojazdu i przećwiczył tę czynność „na sucho”. O ile oczywiście jest ona w ogóle do wykonania na drodze, gdyż w wielu współczesnych samochodach może być przeprowadzona praktycznie tylko w warsztacie.

W przypadku takich aut część odpowiedzialności za należyty stan oświetlenia pojazdu spoczywa na pracownikach serwisów. To im przecież zlecana jest wymiana żarówek, od nich zatem zwykle zależy czy nowe źródło światła pochodzić będzie od renomowanego wytwórcy, czy z nikomu nieznanej firmy, nie dającej żadnej rękojmi iż jej wyrób nie ulegnie zaraz awarii. To oni również powinni przekonać właściciela pojazdu, że żarówki w reflektorach głównych należy wymieniać parami, a po ich zamontowaniu obowiązkowo należy sprawdzić ustawienie świateł.

Zostaw Komentarz