Światło to bezpieczeństwo

30 lip 2014

Okres wakacji to czas zwiększonego ruchu na drogach i częstszych podróży, zwłaszcza w nocy. Każdy kierowca przed wyruszeniem w drogę powinien sprawdzić m.in. stan oświetlenia pojazdu, żarówek, czy ustawienia świateł. W ramach „Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych” Instytut Transportu Samochodowego rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, która ma na celu zmniejszenie zagrożeń w ruchu drogowym poprzez budowanie świadomości kierowców dotyczącej prawidłowych zachowań w ruchu drogowym i właściwej eksploatacji oświetlenia samochodu. Partnerem akcji jest firma Hella Polska.

 Trwają wakacje – okres, kiedy pokonujemy samochodem duże odległości w drodze na wypoczynek. Chcąc uniknąć korków i upału, a także by zyskać na czasie, często decydujemy się na podróż nocą. Statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazują, że w nocy dochodzi do zdecydowanie większej liczby wypadków z ofiarami śmiertelnymi w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia. Dotyczy to w szczególności wypadków z pieszymi, rowerzystami i zwierzętami oraz przypadków najechania na tył innego pojazdu. Co istotne, ryzyko tego rodzaju wypadków gwałtownie rośnie wraz ze wzrostem prędkości pojazdu.

Statystyki amerykańskie i polskie

Szczegółowe badania amerykańskich naukowców z University of Michigan, zlecone przez władze federalne USA wskazują, że jazda w nocy zwykle odbywa się w warunkach, w których kierowcy nie widzą wystarczająco daleko, co przekłada się na duże ryzyko wypadku śmiertelnego. Podobne wnioski wypływają z badań i analiz jakości reflektorów samochodowych prowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego.

Prawidłowe ustawienie reflektorów miało zaledwie kilka procent pojazdów! Aż 10% przebadanych pojazdów miało reflektory, które świeciły tak słabo, że powinny być natychmiast wymienione. Jedynie 15% przebadanych samochodów miało dobre światła, które przy prawidłowym ustawieniu zapewniałyby zadowalające oświetlenie. Pozostałe światła to przeciętne i słabe oświetlenie, które zapewnia widoczność drogi na odległość od ok. 20-30 metrów, ale rzadko powyżej 70 metrów, i to tylko pod warunkiem prawidłowego ustawienia świateł. Bezpieczna prędkość przy takim oświetleniu wynosi od 40 do 80km/h przy dobrych warunkach na drodze, czyli suchej nawierzchni, braku opadów czy mgły – mówi dr inż. Tomasz Targosiński, ekspert ds. oświetlenia pojazdów z Instytutu Transportu Samochodowego.

 Skutki niewystarczającego oświetlenia

Wnioski, jakie płyną z amerykańskich i polskich badań są takie, że praktycznie każdy samochód inaczej oświetla drogę w nocy, a większość kierowców jeździ nie widząc dobrze drogi,  wykorzystując jako punkt odniesienia tylne światła poprzedzającego pojazdu. Pamiętać też należy, że w okresie wakacji znacznie częściej można spotkać pieszych poruszających się po drogach do późnej nocy i zwykle nie noszących odblaskowych elementów. Dlatego nie wolno się sugerować zachowaniem innych uczestników ruchu, a prędkość należy dostosować do tego, jak daleko nasze światła oświetlają drogę.

 O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje

Przed wyruszeniem w trasę warto poświęcić trochę uwagi bezpieczeństwu i oświetleniu samochodu:

  1. Lampy powinny być sprawne i czyste
  2. Wszystkie żarówki powinny się świecić
  3. W aucie powinien być komplet żarówek zapasowych, zgodnych ze specyfikacją producenta samochodu
  4. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione – zawsze po wymianie żarówki. Warto sprawdzić ustawienie przed wakacyjnym wyjazdem. Można zrobić to samodzielnie – zgodnie z poradami na stronie: www.swiatla.its.waw.pl
  5. Należy zawsze dostosować prędkość do swojego zasięgu widzenia – może on być znacznie ograniczony – nawet do 20 m
  6. Należy prawidłowo używać ręcznego korektora świateł
  7. Nie wolno włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł, oprócz ściśle określonych w przepisach: należących do wyposażenia fabrycznego pojazdu, ew. legalnych świateł dodatkowych potwierdzonych w SKP np. świateł do jazdy dziennej.
  8. Widząc wadliwie działające światła innego pojazdu (oślepianie, przepalona żarówka, zbyt słabe lub nieprawidłowe światła) należy to zasygnalizować innemu kierowcy dwoma krótkimi mignięciami

Zostaw Komentarz