Co szkodzi przegubom napędowym

20 maj 2018

Samochody coraz szybciej się zmieniają, a zmiany te nie omijają również przegubów półosi napędowych, choć mogłoby się wydawać, że to stosunkowo prosta konstrukcja.

O ile jeszcze 10 lat temu przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu ok. 10 sekund uważane było za wynik przyzwoity, o tyle obecnie kierowcy domagają się większej dynamiki. By oczekiwaniom tym sprostać, niezbędne są coraz mocniejsze silniki, a ich moc muszą płynnie i bezawaryjnie przenieść przeguby napędowe. Rodzi się w tym miejscu pytanie – jak długo są one w stanie bezawaryjnie pracować?

W przypadku prawidłowej eksploatacji – praktycznie przez całe „życie” samochodu. Inaczej rzecz się ma, gdy popełniane są błędy. Mogą być one dwojakiego rodzaju.

Pierwszy z nich zdarza się agresywnym kierowcom, którzy gwałtownie operują pedałem gazu przy maksymalnie skręconych kołach. Jest to bardzo obciążające dla zewnętrznych przegubów osi napędowych w samochodach z napędem na przednią oś lub na cztery koła. Drugi błąd, czy raczej zaniedbanie, jest domeną mechaników. Otóż nie zawsze kontrolują oni stan osłon przegubów, choć powinno to być obowiązkowym punktem każdego przeglądu– wskazuje Tomasz Ochman z firmy SKF, która jest dużym producentem przegubów półosi napędowych i dostarcza je na pierwszy montaż europejskim producentom samochodów.

Uszkodzona czy choćby nawet zsunięta gumowa osłona powoduje wystawienie wnętrza przegubu na działanie wody i brudu, a zimą – także soli, którą posypywane są drogi. Tymczasem wnętrze przegubu pokryte jest warstwą specjalnego smaru, który może zostać wypłukany lub zanieczyszczony i stracić swoje właściwości. Skrajnym zaniedbaniem jest dopuszczenie do skorodowania przegubu – wtedy jedyną możliwością jest jego wymiana. – Jeśli uszkodzenie osłony zostanie odpowiednio szybko wychwycone, wystarczy wymiana tej osłony” – mówi Tomasz Ochman i dodaje, że oprócz oceny stanu osłon warto też sprawdzić ręką luzy wzdłużne i poprzeczne przegubów.

Diagnozowanie uszkodzonych przegubów odbywa się w czasie jazdy próbnej. – Drgania kierownicy, a nawet całego samochodu w czasie przyspieszania wskazują na zużycie lub uszkodzenie przegubów wewnętrznych, zaś stuki i wibracje przy maksymalnym wychyleniu kierownicy – na problem z przegubami zewnętrznymi – wyjaśnia Tomasz Ochman. Do pełnej weryfikacji stanu półosi konieczny jest jednak ich demontaż.

Montaż nowych półosi renomowanego producenta to gwarancja niezawodności dla klienta warsztatu – pod warunkiem prawidłowej eksploatacji i regularnej kontroli. Dodać tu można, że  SKF dostarcza nie tylko najwyższej jakości przeguby wraz z osłonami i same osłony, ale także narzędzia do prawidłowego montażu osłon.

Zostaw Komentarz