Szuflada na znakomite pomysły

19 lip 2017

Czterdzieści lat temu w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym FSO zbudowany został prototypowy Polski Fiat 125p z napędem na wszystkie koła. Wynalazek dorobił się legendy, tym bardziej, że do naszych czasów przetrwał tylko jeden egzemplarz.

„Duży fiat” 4×4 powstał w wyniku skrzyżowania seryjnego kombi z radziecką Ładą Niwą, od której pobrano zawieszenie i układ przeniesienia napędu. Ideą było stworzenie krajowego wehikułu mniej więcej terenowego, który mógłby być wykorzystywany przez rozmaite służby.

Nic z tego rzecz jasna nie wyszło, a to dlatego, że towarzysze radzieccy nie chcieli nam podzespołów do Łady sprzedawać. Niwa okazała się bowiem przebojem eksportowym kombinatu z Togliatti, więc wszystkie części potrzebne były nad Wołgą do produkcji samochodu, który dawało się sprzedać na Zachodzie za twardą walutę. Tak oto projekt wymyślony w OBR umarł śmiercią naturalną i trafił do archiwum naszych motoryzacyjnych snów o potędze, gdzie pełno różnych cudownych, lecz niezrealizowanych koncepcji.

Historia ta przypomniała nam się nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale również pomysły na produkowanie nad Wisłą samochodu elektrycznego polskiej konstrukcji. Nie ma obaw, w szufladzie jest sporo miejsca, więc i niejeden znakomity projekt jeszcze się w niej zmieści.

Zostaw Komentarz