Szybciej i sprawniej

17 wrz 2018

Do roku 2025 na drogach pojawi się ponad 470 milionów połączonych z siecią pojazdów. Wpłynie to na wzrost rynku oprogramowania i usług związanych z przetwarzaniem danych – zapowiadają przedstawiciele firmy Bosch, która przedstawiła nowe rozwiązania ułatwiające pracę warsztatom.

Bosch przedstawił kilka nowych rozwiązań mających ułatwić pracę w warsztatach naprawiających samochody. Oto co proponuje.

Unikanie duplikowania

Bosch Connected Repair stanowi podstawę inteligentnego połączenia sieciowego urządzeń diagnostycznych w warsztatach. Łączy on wiele elementów związanych z przyjęciem pojazdu do warsztatu, informacjami na temat stanu technicznego samochodu i samymi urządzeniami diagnostycznymi oraz tworzy wspólną bazę danych, przesyłaną bezprzewodowo do wszystkich podłączonych urządzeń. Oznacza to, że wystarczy tylko raz zidentyfikować pojazd, zamiast rejestrować go na każdym urządzeniu osobno. Zapewnia to oszczędność czasu do 10 minut na każdym pojeździe w warsztacie. Raporty badań, komentarze i zdjęcia są zapisywane bezpośrednio na cyfrowej karcie pracy i można je odczytać w dowolnym momencie.

Inteligencja kolektywna

Nowa wersja programu Esi[tronic] 2.0 umożliwia warsztatom optymalizację procedur naprawczych i diagnostycznych, skrócenie czasu obsługi pojazdu i stałe aktualizowanie online. Ponadto program może być używany zarówno w trybie online, jak i offline. Dzięki wyszukiwaniu tekstowemu i podglądowi dokumentu, użytkownicy zaledwie po kilku kliknięciach znajdują potrzebne informacje.

W bazie danych Bosch zgromadził ponad 750 000 autentycznych przypadków napraw. Kiedy podczas diagnozy zostanie rozpoznana usterka, funkcja automatycznie zaleca opracowany przez ekspertów Bosch sposób naprawy, który został już oceniony przez innych użytkowników jako dobre rozwiązanie.

Dzięki zoptymalizowanemu procesowi pobierania, wersja 2.0 umożliwia jeszcze szybsze wyszukiwanie informacji. Nawet w regionach o niskiej przepustowości łącza internetowego, Esi[tronic] 2.0 online może być wygodnie używany. Wszyscy aktualni abonenci otrzymują nową wersję Esi[tronic] 2.0 online jako bezpłatną aktualizację.

Kompaktowy i wszechstronny KTS 250

Esi[tronic] to również główny element nowego kompaktowego testera diagnostycznego KTS 250, który został zaprezentowany po raz pierwszy na niedawnych targach Automechanika. Jest on przeznaczony do mniejszych warsztatów lub jako dodatkowe urządzenie mobilne w większych serwisach. Interfejs użytkownika DoIP Ethernet jest intuicyjny i oparty na systemie Android. KTS 250 oferuje kompleksową obsługę około 150 marek samochodów osobowych, które są identyfikowane automatycznie i obsługiwane przez bazę numerów VIN.

Krótki czas kalibracji kamer i czujników

Coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w systemy wspomagające kierowcę. Bosch opracował odpowiednie rozwiązanie umożliwiające sprawną kalibrację kamery po wymianie przedniej szyby samochodu. Korzystając ze stanowiska ADAS można szybko i dokładnie wykonywać prace związane z prawidłowym funkcjonowaniem radarów i kamer. Oprogramowanie Esi[tronic] kontroluje specyficzne dla pojazdu procedury kalibracji i regulacji.

Rzeczywistość rozszerzona

Bosch otwiera także nowe możliwości zastosowania Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość, AR) w szkoleniach pracowników warsztatów, za co został uhonorowany nagrodą Automechanika Innovation Award 2018. Firma pokazała korzyści ze stosowania rozszerzonej rzeczywistości w warsztatach już w 2014 roku. Konkretne zalety tej technologii zostały udowodnione podczas badań przeprowadzonych w warsztatach sieci Bosch Car Service. Ich wynik wskazuje, że przy zastosowaniu aplikacji Augmented Reality możliwa jest oszczędność czasu na poziomie średnio 15 procent w przypadku popularnych pojazdów i mniej skomplikowanych napraw. Dzięki AR mechatronik może na przykład szybko zlokalizować ukryte elementy i otrzymać pasujące do realnego obrazu instrukcje postępowania lub informacje o wymaganych narzędziach specjalnych.

Firma opracowała kilka nowych metod szkoleniowych z wykorzystaniem Augmented Reality służących zaznajomieniu personelu warsztatowego z obsługą zaawansowanych systemów – na przykład w dziedzinie elektromobilności. Z pomocą AR można określić między innymi różnice między pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi, funkcjami i charakterystyką różnych podzespołów wysokonapięciowych, a także strategie rozwiązywania problemów.

Zostaw Komentarz