Tarcze Textar w opakowaniach
bez plastiku

07 wrz. 2020

TMD Friction, jeden z wiodących producentów materiałów ciernych na pierwszy montaż i niezależny rynek części zamiennych, opracował nowe, bardziej przyjazne dla środowiska opakowanie tarcz hamulcowych Textar do samochodów osobowych. Pozwoli to ograniczyć zużycie plastiku o ok. 40 ton rocznie.

Na rynku części zamiennych tarcze hamulcowe Textar oferowane są parami, jako zestawy na jedną oś, i pakowane w płaskie pudełka. Jeśli w jednym opakowaniu znajdują się dwie tarcze, mogą one podczas transportu ocierać się o siebie i w konsekwencji ulec uszkodzeniu. Z tego powodu dotychczas każda tarcza zaraz po wyprodukowaniu była zawijana w plastikową folię. To zapewniało skuteczną ochronę przed otarciami.

Aby ograniczyć zużycie plastiku, postanowiono wprowadzić nowy sposób pakowania, w którym tarcze nie są zawijane w folię, a oddzielane od siebie tekturą falistą, która nie przylega do ochronnej powłoki tarczy hamulcowej, a równocześnie zapobiega otarciom.

W TMD Friction do kwestii ekologicznych przykładana jest znaczna waga. Powłoki na bazie wody, niezawierające miedzi materiały cierne, eliminacja szkodliwego antymonu – to rozwiązania przyjazne dla środowiska od lat stosowane przez firmę. Teraz, poprzez rezygnację z folii z tworzywa sztucznego, poczyniony został kolejny krok.

– Każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 400 milionów ton plastiku, z czego ponad jedna trzecia jest wykorzystywana na opakowania. Przechodząc na karton, zmniejszymy zużycie plastiku o prawie 40 ton rocznie, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska”– mówi Dalibor Stojnic, Category Manager w TMD Friction.

Ekologiczne opakowania tarcz hamulcowych Textar do aut osobowych są wprowadzane stopniowo od lipca 2020 roku. Oznacza to, że do wyprzedania zapasów spotkać będzie można również poprzednie.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz