Tarcze Textar w opakowaniach
bez plastiku

07 wrz 2020

TMD Friction, jeden z wiodących producentów materiałów ciernych na pierwszy montaż i niezależny rynek części zamiennych, opracował nowe, bardziej przyjazne dla środowiska opakowanie tarcz hamulcowych Textar do samochodów osobowych. Pozwoli to ograniczyć zużycie plastiku o ok. 40 ton rocznie.

Na rynku części zamiennych tarcze hamulcowe Textar oferowane są parami, jako zestawy na jedną oś, i pakowane w płaskie pudełka. Jeśli w jednym opakowaniu znajdują się dwie tarcze, mogą one podczas transportu ocierać się o siebie i w konsekwencji ulec uszkodzeniu. Z tego powodu dotychczas każda tarcza zaraz po wyprodukowaniu była zawijana w plastikową folię. To zapewniało skuteczną ochronę przed otarciami.

Aby ograniczyć zużycie plastiku, postanowiono wprowadzić nowy sposób pakowania, w którym tarcze nie są zawijane w folię, a oddzielane od siebie tekturą falistą, która nie przylega do ochronnej powłoki tarczy hamulcowej, a równocześnie zapobiega otarciom.

W TMD Friction do kwestii ekologicznych przykładana jest znaczna waga. Powłoki na bazie wody, niezawierające miedzi materiały cierne, eliminacja szkodliwego antymonu – to rozwiązania przyjazne dla środowiska od lat stosowane przez firmę. Teraz, poprzez rezygnację z folii z tworzywa sztucznego, poczyniony został kolejny krok.

– Każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 400 milionów ton plastiku, z czego ponad jedna trzecia jest wykorzystywana na opakowania. Przechodząc na karton, zmniejszymy zużycie plastiku o prawie 40 ton rocznie, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska”– mówi Dalibor Stojnic, Category Manager w TMD Friction.

Ekologiczne opakowania tarcz hamulcowych Textar do aut osobowych są wprowadzane stopniowo od lipca 2020 roku. Oznacza to, że do wyprzedania zapasów spotkać będzie można również poprzednie.

Zostaw Komentarz