Telematyka dla niezależnych

08 kwi 2014

Upowszechnienie systemów telematycznych w samochodach to kolejny przełom technologiczny, który czeka motoryzację. O tym, czy nowe rozwiązania będą szansą dla niezależnego rynku, czy też zagrożeniem, zdecydują w dużej mierze uwarunkowania prawne. Wielkie znaczenie będzie miała też jednak pomoc, którą niezależnemu rynkowi zaoferują dostawcy nowych technologii. Znakomitym przykładem jest firma Delphi, która opracowała rozwiązania mające zapewnić aftermarketowi dostęp do sieci telematycznej.

Delphi przy współpracy z firmą Automotive Aftermarket Technologies opracowała zestaw aplikacji, które powalają pozwalają korzystać z dobrodziejstw telematyki również niezależnemu rynkowi części, czego przykładem jest aftermarket amerykański, na którym rozwiązania te znakomicie się sprawdzają. Firma opracowała również urządzenie telematyczne działające w systemie „włącz i graj” (plug-and-play), oraz gotowe rozwiązania przeznaczone dla niezależnego rynku części zamiennych. Oferują one wiele takich samych opcji, co rozwiązania stosowane przez producentów samochodów, obsługują jednak pojazdy wielu marek. Projektując nowy produkt, Delphi korzystało ze swojego doświadczenia dostawcy technologii teleinformatycznej przeznaczonej dla producentów samochodów.

Skaner, GPS i GSM w jednym

System opracowany przez Delphi może bezproblemowo zintegrować się z systemami zarządzania i zamawiania części używanymi przez warsztaty. Zawiera on szereg konfigurowalnych, łatwych do użycia interfejsów sieciowych, dostosowanych również do smartfonów, pozwalających na spełnienie indywidualnych potrzeb zarówno kierowców, jak i właścicieli warsztatów.

Telematyka Delphi 02Delphi tworząc ów system, współpracowało z firmą ATT, która dysponuje unikatową wiedzą na temat tego, jak działają systemy zarządzania niezależnymi stacjami obsługi, które są niezbędnym uzupełnieniem doświadczenia Delphi w dziedzinie telematyki i produkcji komponentów fabrycznych. ATT doskonale orientuje się w systemach IT stosowanych dzisiaj przez warsztaty do zamawiania części, prowadzenia rachunkowości, ustalania harmonogramów i prowadzenia kont klientów. Wiedza ta pozwoliła stworzyć niezbędne rozwiązania dla dystrybutorów części.

Telematyka Delphi 01Sercem systemu telematycznego Delphi jest urządzenie, które kierowca sam instaluje w złączu diagnostycznym umieszczonym pod deską rozdzielczą samochodu. Mieszczący się w dłoni element stanowi połączenie komputera, skanera OBD, GPS i telefonu komórkowego. Urządzenie nie wymaga żadnej obsługi ze strony kierowcy i jest kompatybilne z wszystkimi najważniejszymi markami i modelami samochodów produkowanych od 1996 roku. Produkt spełnia rygorystyczne normy stawiane przez przemysł samochodowy – znosi skrajne wartości temperatury pracy i drgania, dzięki czemu jest trwały i niezawodny. Moduł charakteryzuje się znakomitą czułością anteny, zapewniając wyniki porównywalne z tymi, które osiągają urządzenia montowane fabrycznie.

Zapraszamy do warsztatu

System umożliwia nawiązanie bezprzewodowej komunikacji z samochodem za pośrednictwem modemu GSM. Wykorzystuje internet i aplikacje umieszczone w tzw. chmurze, zapewniając dostęp do kompletnych systemów informacji diagnostycznej o pojeździe, oraz harmonogramów przeglądów producenta i serwisów.

Do komunikowania się z magistralą samochodu, urządzenie telematyczne wykorzystuje, będące standardem w przemyśle samochodowym, protokoły OBDII. Podstawowe informacje, takie jak prędkość i liczba obrotów silnika są wykorzystywane do obliczania liczby przejechanych kilometrów. Dane są przesyłane za pośrednictwem modemu komórkowego do bezpiecznych serwerów Delphi, gdzie są przetwarzane. Na tej podstawie generowane są odpowiednie komendy, które są następnie przekazywane do serwerów klientów.

Zestaw przyjaznych dla użytkownika interfejsów ATT, przeznaczonych na niezależny rynek części zamiennych, jest wykorzystywany do komunikowania się z niezależnymi stacjami obsługi, dystrybutorami i właścicielami pojazdów. Poprzez zintegrowanie systemu z systemem katalogowania części, opracowanym przez dostawcę, urządzenie może nie tylko zidentyfikować potrzebny element, ale może także zapewnić, że właściwe części będą się znajdować w magazynie w momencie, kiedy będą potrzebne. System bezpośrednio wysyła do użytkownika pojazdu maila bądź SMS z informacją o konieczności przeprowadzenia naprawy.

Opracowane przez Delphi rozwiązanie pozwala na uzyskanie dostępu do elektronicznych katalogów producentów samochodów, zawierających zalecane harmonogramy napraw. Właściciele pojazdu zostaną przez system uprzedzeni, że zbliża się termin przewidzianej wymiany części. W ten sposób warsztat może sprzedać swoją usługę za pośrednictwem urządzenia telematycznego.

Telematyka Delphi 03Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie, że w samochodzie klienta zapala się lampka wzywająca kierowcę do wykonania przeglądu silnika lub wskazująca, że wystąpiła jakaś awaria. Urządzenie telematyczne zainstalowane w pojeździe odczytuje kod błędu i przesyła informację do serwerów Delphi, gdzie zostaje ona odkodowana a następnie przetransferowana, wraz z kodem VIN do serwerów ATT. Tam dane są przetwarzane i łączone z innymi informacjami znajdującymi się na koncie klienta oraz przesyłane do warsztatu włączonego w sieć, w uprzednio określonym formacie.

System może zostać tak skonfigurowany, aby automatycznie wysyłał powiadomienie (e-mail lub SMS) bezpośrednio do właściciela pojazdu. Spersonalizowana wiadomość może też zostać wysłana bezpośrednio z warsztatu. Kierowca informowany jest o pojawieniu się błędu, prawdopodobnej przyczynie, skutkach i niezbędnych lub zalecanych działaniach obsługowych.

Telematyka oferuje tanie rozwiązania umożliwiające komunikację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i pozwala połączyć samochód z siecią, umożliwiając między innymi monitorowanie stanu technicznego pojazdu, kontrolowanie terminów przeglądów i wymian części eksploatacyjnych, zdalną kontrolę tras, po których porusza się auto oraz analizowanie przyzwyczajeń kierowcy.

Z prowadzonych badań wynika, że choć wiele poruszających się pod rogach samochodów wymaga napraw, bądź czynności obsługowych, to jednak ich użytkownicy nie mają o tym pojęcia i warsztatach stawią się dopiero wtedy, kiedy auto odmówi posłuszeństwa. W USA ten niewykorzystany potencjał na rynku usług serwisowych szacowany jest aż na 62 miliardy dolarów. Trudno precyzyjnie oszacować podobną wartość w Polsce, ale z pewnością i u nas będzie to niebagatelna kwota. Rozwiązania telematyczne mogą na bieżąco dostarczać zarówno warsztatowi jak i właścicielowi samochodu informacje potrzebne do podjęcia w odpowiednim momencie decyzji dotyczących prawidłowego serwisowania pojazdu, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie zysków osiąganych przez warsztaty i dystrybutorów części.

Gdzie samochód, gdzie dziecko

Telematyka to nie tylko serwisowanie i powiadamianie o nagłych wydarzeniach. Rozwiązanie to wykorzystywane jest również do kontroli rodzicielskiej. Jak wiadomo, dziecko z prawem jazdy może przysporzyć rodzicom nie lada zmartwień. Dzięki urządzeniu Delphi można monitorować poczynania młodego kierowcy. W Stanach Zjednoczonych jest to coraz bardziej popularny sposób na na zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Rodzice mogą np. wyznaczyć granice geograficzne, poza które młody kierowca nie ma prawa wyjeżdzać, a także limity prędkości i godziny powrotu. Jeśli którekolwiek z ograniczeń zostanie naruszone, wówczas rodzic otrzyma e-mail lub wiadomość tekstową z ostrzeżeniem.

Rodzic może też zalogować się na na internetowym portalu i zobaczyć podsumowanie z historii jazdy swoich dzieci, włączając w to liczbę podróży, miejsce ich rozpoczęcia i zakończenia oraz sprawdzić, czy ustanowione ograniczenie prędkości było przestrzegane.Telematyka Delphi 04

Kiedy telematyka upowszechni się w naszym kraju pozostaje pytaniem, na które nie da się na razie udzielić wiążącej odpowiedzi. Z całą pewnością można natomiast powiedzieć, że jest to nieuniknione. Należy więc ten temat przybliżać, by oswajać z telematyką warsztaty działające w sektorze niezależnym. Telematyka daje bowiem szansę na rozwój.

Na podstawie materiałów firmy Delphi

1 comments
  1. Czy tego typu projekty doprowadzą do likwidacji małych i średnich warsztatów ? Ceny osprzętu są tak drogie że zmuszanie do zakupu i tworzenia serwisu pod kątem BOSCH czy DELPHI jest nieopłacalne (monopoliści). Jeśli warsztaty zaczną doliczać do ceny finalnej naprawy opłaty za wyposażenie warsztaty w sprzęt ogólnie narzucony przez monopolistów to połowa samochodów jak nie większość będą stały lub jeździły z usterkami bo społeczeństwa nie będzie stać na już drogie naprawy.

Zostaw Komentarz