Temperatura wody ma znaczenie

03 lis 2015

Znacznie większa efektywność wysokociśnieniowych myjek z podgrzewaniem wody sprawia, że w wielu przypadkach ich zakup okazuje się bardziej ekonomicznie uzasadniony niż wyraźnie tańszych myjek bez podgrzewania.

Podstawową zaletą myjek wysokociśnieniowych jest bardzo istotne skrócenie czasu potrzebnego do wykonania prac czyszczących, nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych metod. W efekcie wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące zużywają nawet 9 razy mniej wody niż to jest konieczne przy tradycyjnych metodach czyszczenia (minimalizując dodatkowo problemy z zagospodarowaniem brudnej wody). Mycie z użyciem gorącej wody oraz z wykorzystaniem dobrych środków czyszczących, potrafi skrócić czas mycia o kolejne 40%.

W ofercie firmy Kärcher, która specjalizuje się w urządzeniach wykorzystywanych do utrzymania czystości, rzecz jasna nie brakuje myjek z podgrzewaniem wody. Może być ona podgrzewana poprzez spalanie oleju napędowego, opałowego, biodiesla, jak również za pomocą grzałek elektrycznych (z urządzenia można wtedy korzystać również w pomieszczeniach zamkniętych).

Przewagi gorącej wody

Energia cieplna odgrywa istotną rolę w przyspieszeniu procesu czyszczenia i poprawia jego skuteczność. Oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego oraz czasu, temperatura jest bowiem jednym z czterech kluczowych parametrów, które składają się na sukces procesu czyszczenia. Każdy wie z doświadczenia, że gdy trzeba zmyć olej z rąk, bez ciepłej wody trudno to uczynić. Mycie ich zimną wodą – nawet jeśli używa się mydła – okazuje się mało skuteczne.

Podobnie rzecz wygląda także w wielu innych przypadkach. Mycie wysokociśnieniowe z wykorzystaniem podgrzanej wody sprawia, że brud i smary, oleje czy tłuszcze szybciej odspajane są od powierzchni i usuwane. Wzrost temperatury o każde 10 °C czyni tu istotna różnicę. Pokazują to liczne praktyczne przykłady. Zarówno w warsztatach samochodowych, jak i w dużych zakładach przemysłowych, ciepła woda może zmniejszyć całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy.

Niezwykle wydajne

Najważniejszą zaletą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody jest zatem ich duża skuteczność, co przekłada się na efektywność ekonomiczną. Realne korzyści widoczne są jednak tylko wtedy, gdy urządzenie jest intensywnie wykorzystywane.

HDS_E_FR_50_workshop_app_ant_3-58303-300DPIUrządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody, przede wszystkim ze względu na koszt palnika, może kosztować co najmniej dwa razy więcej niż urządzenie bez podgrzewania o porównywalnych parametrach pracy (ciśnienie robocze, wydatek wody). Ponadto należy wziąć pod uwagę zwiększone zużycie energii powodowane przez system grzewczy. Jednakże koszty te bardzo szybko bilansowane są wysokimi oszczędnościami, jakie uzyskuje się dzięki dużo mniejszemu zużyciu wody i środków czyszczących oraz znacznie mniejszym kosztom robocizny (analizy pokazują, że średni czas użycia urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem jest krótszy o 40% w porównaniu z urządzeniami bez podgrzewania). Nic więc dziwnego, że zainteresowanie urządzeniami z podgrzewaniem wody stale się zwiększa.

W promocji

W najbliższych tygodniach może się ono zwiększyć jeszcze bardziej, bo oto do końca roku firma Kärcher oferuje urządzenia tego typu w specjalnych cenach. Promocją objęte zostały modele o symbolach HDS 5/15 U, HDS 6/14 C, HDS 8/17 C, HDS 8/18-4M.

Urządzenia te zapewniają ciśnienie robocze regulowane w przedziale do 180 barów, wydatek wody nawet do 800 l/h oraz maks. temperaturę podgrzewania wody wynoszącą do 80 °C i 155 °C w trybie pracy z parą. Dodatkowo do modeli HDS 6/14 C i HDS 8/18 – 4M dołączane są środki czyszczące (10 l środka RM 81 ASF eco!efficiency do usuwania zabrudzeń olejowych, tłuszczowych i mineralnych oraz 10 l środka RM 31 ASF eco!efficiency do skutecznego usuwania najsilniejszych zabrudzeń) a także lanca do piany.

Zostaw Komentarz