Tester od Textara

20 lut 2017

Prosty tester  dołączany przez firmę Textar do jej tarcz hamulcowych ze zintegrowana piastą pozwala szybko zdiagnozować jedną z częstszych przyczyn zaświecenia się kontrolki ABS.

W układach pomiaru prędkości kół jezdnych wykorzystywanych w systemie ABS (ale też ESP, TC itp.) coraz częściej rezygnuje się z zębatych wieńców. Ich rolę przejmują namagnesowane obszary równomiernie rozmieszczone na odpowiedniej powierzchni łożyska czy piasty koła. Jeśli piasta taka zintegrowana jest z tarczą hamulcową, mechaniczne uszkodzenie tarczy (np. po najechaniu kołem na dziurę w jezdni lub pod krawężnik) może spowodować, że układ mierzący prędkość koła przestaje działać. Tym samym działać przestaje cały ABS, co powinno być zasygnalizowane włączeniem stosownej kontrolki na desce rozdzielczej.

Jeśli mechanik, do którego trafi pojazd z taką awarią nie zostanie poinformowany o okolicznościach w jakich do niej doszło, może mieć spore problemy z ustaleniem dlaczego ABS nie działa. W odszukaniu przyczyn niesprawności (czy tylko do potwierdzenia podejrzeń właściciela pojazdu) pomocny mu będzie prosty tester, jaki firma Textar zamierza dołączać do opakowania tarcz hamulcowych marki Textar ze zintegrowaną piastą koła i magnetycznym wieńcem ABS. Wystarczy bowiem tester ten przyłożyć do piasty, by przekonać się czy jej namagnesowane obszary rozmieszczone są tak jak powinny, czyli regularnie na całym obwodzie.

Zostaw Komentarz