Tester wtryskiwaczy

23 wrz 2015

YDT-35 HowToVideoKorzystając z prostego urządzenia YDT-35, które znajduje się w ofercie Delphi, można szybko określić stan wtryskiwaczy układu common rail i podjąć decyzje co do dalszego ich losu.

Urządzenie YDT-35 zostało zaprojektowane przez firmę Hartridge z myślą o wszystkich warsztatach, także tych nie specjalizujących się w naprawach systemów paliwowych diesla. Umożliwia ono mechanikom ustalenie czy wtryskiwacz jest dobry, czy nadaje się do regeneracji, czy też trzeba go zastąpić nowym. Tester YDT-35 stanowi więc uzupełnienie istniejących rozwiązań diagnostycznych Delphi przeznaczonych do pojazdów z układem common rail i zarazem pozwala wykonać pierwszy krok w całym procesie diagnostycznym. Stwarza zatem wielu warsztatom szansę, by rozszerzyć zakres świadczonych przez nie usług o naprawy i diagnostykę systemów paliwowych Diesla i tą drogą zwiększyć swą efektywność i dochodowość.

Delphi YDT 35_1280YDT-35 z jednej strony umożliwia przeprowadzenie testu elektrycznych parametrów wtryskiwacza (oporności, induktancji, pojemności), z drugiej zaś – wizualną ocenę rozproszenia strugi paliwa. Obie te operacje zajmują w sumie nie więcej niż 5 minut i po tym czasie wiadomo już jaki jest stan wtryskiwacza, czy nadaje się on do dalszego użytku, wymiany, czy  regeneracji. Dzięki testerowi warsztat będzie więc wysyłał do naprawy w specjalistycznych zakładach jedynie wadliwe wtryskiwacze.

2015-09 DPSS YDT-35 at Inter Cars 03A oto jak wygląda cała procedura korzystania z testera:

  • Zaczynamy od przygotowania urządzenia do pracy. Sprawdzamy więc najpierw czy stoi ono stabilnie. Następnie przygotowujemy płyn do kalibracji zgodny z normą ISO 4113. W ofercie firmy Delphi jest to płyn HAD400. Teraz za pomocą lejka wlewamy płyn, tak by jego poziom sięgnął wskaźnika. Płynem wypełniamy również komorę wtryskową, zwracając uwagę by nie pozostało w niej powietrze. Na koniec podłączamy urządzenie do sprężonego powietrza o ciśnieniu od 5 do 10 barów oraz do sieci elektrycznej.
  • Ponieważ w przypadku wszelkich urządzeń testowych czystość jest niezwykle istotna, dlatego przed użyciem wtryskiwacza sprawdzamy czystość rozpylacza. Jeśli zachodzi potrzeba czyścimy go, najlepiej przy pomocy myjki ultradźwiękowej.
  • Umieszczamy wtryskiwacz w uniwersalnym uchwycie. Ustawiamy go w jednej linii z otworem komory wtryskowej i dokręcamy. Z kolei podłączamy przewód giętki wysokiego ciśnienia i dokręcamy jego nakrętkę mocującą właściwym momentem. Do wtryskiwacza podłączamy też zasilanie elektryczne.
    Opcjonalnie można zamocować urządzenie do pomiaru przelewów powrotnych, które jest dostępne oddzielnie. By z niego skorzystać, podłączamy przewód przelewów powrotnych. Zapewne będzie trzeba do tego użyć stosownego adaptera.
  • Urządzenie jest już gotowe do przeprowadzenia prób wtryskiwacza. Naciskamy więc przycisk rozpoczynający test i wybieramy odpowiedni rodzaj wtryskiwacza. Jeśli zostanie wybrany niewłaściwy, test nie rozpocznie się.
    Ponownie naciskamy przycisk startowy, inicjując w ten sposób test elektrycznych parametrów wtryskiwacza. Wyniki wyświetlające się na ekranie wskazują, czy wtryskiwacz spełnia zadane parametry.
  • Jeśli wtryskiwacz nie przeszedł pomyślnie próby, trzeba go zastąpić nowym, gdyż nie nadaje się do regeneracji. Gdy ją zaliczy, naciskamy przycisk stop i przechodzimy do testu rozpylania strugi paliwa.
    Zamykamy zatem osłonę i inicjujemy test. Ciśnienie ustawiamy na 600-700 barów i aby upewnić się, że w przewodzie przelewów powrotnych nie ma powietrza, pozwalamy wtryskiwaczowi pracować przez jedną minutę.
    Z kolei przystępujemy do wizualnej kontroli strugi paliwa rozpylanego w komorze wtryskowej, sprawdzając czy z każdego otworu rozpylacza rozpylanie jest równomierne. Warto tu dodać, że maksymalne ciśnienie podczas testu zależy od ciśnienia powietrza zasilającego. Test przeprowadzamy przez 30-60 sekund, zaś po jego zakończeniu zapisujemy jeszcze wyniki pomiaru przelewu powrotnego odczytane ze skali urządzenia do pomiaru przelewów powrotnych.
  • Czynności te powtarzamy dla wszystkich wtryskiwaczy. Po uzyskaniu kompletu wyników, można stwierdzić, który wtryskiwacz wymaga naprawy.

Na koniec wypada podkreślić, że urządzenie YDT-35j pozwala testować wtryskiwacze wszystkich głównych producentów:

  • elektromagnetyczne firm Delphi, Denso oraz Bosch,
  • piezo-elektryczne firm Denso, Bosch oraz Continental,
  • Bosch CRIN oraz Denso Heavy Duty (opcjonalne).

Zostaw Komentarz