Testy oleju Quartz INEO Long Life 5W-30

10 paź 2023

TotalEnergies zachęca do regularnej wymiany oleju w silnikach i jednocześnie uspokaja kierowców, którzy obawiają się trybu serwisowania long life. Wedle zapewnień firmy, jeśli jakiś silnik zgodnie z zaleceniami producenta jest serwisowany z wydłużonymi okresami między przeglądami i pracuje na prawidłowo dobranym oleju, również będzie odpowiednio chroniony przez cały okres między wymianami. Wyniki praktycznych testów TotalEnergies potwierdzają, że przez cały, wydłużony okres eksploatacji oleje te zachowują swoje właściwości.

Nowoczesne silniki pracują w wysokich temperaturach i przy dużych ciśnieniach roboczych. Sprzyja to utlenianiu oleju i wpływa negatywnie na jego strukturę molekularną, co prowadzi do zwiększenia oporów, zanieczyszczeń i osadów w silniku.

W oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30 zastosowano technologię ART (Age Resistance Technology). To zaawansowana, nowoczesna formuła zapewniająca podwyższone właściwości przeciwutleniające i przeciwzużyciowe, co z kolei skutkuje lepszą ochroną przed tworzeniem się szlamu, osadów i zużyciem silnika. Oleje TotalEnergies przystosowane do wydłużonych interwałów są systematycznie badane, a ich właściwości potwierdzane w warunkach praktycznych, podczas licznych testów. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, nie chodzi tu o testy wewnętrzne prowadzone przez TotalEnergies, ale niezależne, realizowane przez producentów silników oraz międzynarodowe organizacje certyfikujące.

Oto przykłady testów oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30, spełniającego normę koncernu Volkswagen VW 504.00/507.00. Według producenta pojazdów oznacza to możliwość stosowania przebiegów pomiędzy wymianami typu long life, czyli co 30 000 km lub 2 lata w normalnych warunkach eksploatacyjnych.

Testy ACEA

Podczas testów ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Konstruktorów Samochodowych) jednym z badań jest tzw. test polerowania tulei cylindrowej, który sprawdza skuteczność oleju pod względem ochrony tulei cylindrowych, a co za tym idzie, zdolność oleju do utrzymywania się na powierzchniach trących tuleja-pierścienie. W tym konkretnym przypadku był on przeprowadzony na silniku Mercedesa OM646 i wykazał 6-krotnie lepszy wynik TotalEnergies, niż maksymalna wartość dopuszczona przez organizację ACEA. Jak wskazują przedstawiciele firmy, jest to bardzo istotny test, bo pokazujący zdolność zabezpieczenia tulei przed zużyciem i ścieraniem struktury honowania. Struktura ta odgrywa istotna rolę, gdyż decyduje o tym czy film olejowy będzie utrzymywał się między pierścieniami, a tuleją. Należy przypomnieć, że olej może osiągać temperaturę 250°C w tych miejscach i jego lepkość spada do bardzo niskich wartości.

Kolejny test ACEA dotyczył utrzymania silnika w czystości, czyli ochrony przed powstawaniem osadów. Pokazał on, że Quartz INEO Long Life 5W-30 dwukrotnie przewyższa wymagania kwalifikacyjne, utrzymując silnik we wzorowej czystości. Test utrzymania silnika w czystości świadczy z kolei o właściwościach dyspergujących, myjących i przeciwutleniających oleju. Chodzi o to, aby w trybie long life olej dzięki wysokiej jakości bazy i odpowiednim dodatkom myjąco-dyspergującym skutecznie zapobiegał odkładaniu się nisko- i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń. W trakcie całego okresu eksploatacji pozostają one rozpuszczone w oleju i pływają w nim aż do momentu wymiany.

Badanie firmy Volkswagen

Badanie przeprowadzone przez firmę Volkswagen dotyczyło przydatności oleju do ochrony krzywek i popychaczy. Tym razem okazało się, że Quartz Ineo Long Life 5W-30 chroni krzywki i popychacze aż o 40% lepiej, niż wymaga tego niemiecki producent. Jest to niezwykle wymagający test, ponieważ w tym obszarze panują bardzo wysokie naciski (80-100 kg/cm2), a olej rozgrzany do temperatury 120-180°C musi wytworzyć odpowiedni film olejowy – warstwę graniczną, aby przeciwdziałać tym obciążeniom.

Jakość to nie zakres lepkości

Jak wynika z niezależnych testów, oleje TotalEnergies z technologią ATR, przeznaczone do eksploatacji w trybie long life nie tylko wytrzymują zakładane, wydłużone interwały, ale wykazują jeszcze spore rezerwy wytrzymałościowe.

Zawsze podkreślamy, że jakość oleju to nie oznaczenie lepkości. Opisują ją specyfikacje czy homologacje, za którymi stoją wielogodzinne testy na hamowniach silnikowych i mnogość badań laboratoryjnych. I tylko oficjalne homologacje są gwarantem jakości oleju. Cały czas też mówimy, że przebiegi long life są możliwe w normalnym cyklu eksploatacyjnym. Wszelkie warunki pracy silnika, w których zużycie paliwa jest wyższe niż optymalne, np. podczas jazdy w mieście, szybkiej jazdy autostradami, częstych uruchomień silnika, jazdy w górach, itd. to już są warunki zwiększonego obciążenia i tam tryb long life nie będzie miał uzasadnienia. W takich warunkach olej szybciej ulega zanieczyszczeniu i z tego względu producenci pojazdów zalecają skracanie przebiegów pomiędzy wymianami o co najmniej 30% lub 1 rok – wyjaśnia Andrzej Husiatyński z Działu Technicznego TotalEnergies Marketing Polska.

Zostaw Komentarz