Textar Brake Clinic w rozszerzonej formule

20 paź 2022

 

Rywalizacja na torze, sprawdzian umiejętności praktycznych, a przede wszystkim zajęcia dotyczące specjalistycznej wiedzy na temat hamulców i stosowanych w nich materiałów ciernych były elementami kolejnej imprezy Textar Brake Clinic, która odbyła się na torze Driveland w Słabomierzu. Po raz pierwszy jedna z jej części poświęcona została wyłącznie pojazdom użytkowym.

 

Koncept Textar Brake Clinic jest doskonale znany w środowisku mechaników samochodowych. W 2022 roku odbyła się już trzecia edycja spotkania organizowanego dla profesjonalnych mechaników przez markę Texar. Tym razem jednak program szkolenia został rozszerzony o dzień dotyczący ciężarówek i pojazdów użytkowych.

Uczestnicy wydarzenia zostali wyłonieni w promocji sprzedażowej firmy TMD Friction, właściciela marki Textar. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcji związanych z układami hamulcowymi, ale nie tylko. Oprócz sprawdzającego wiedzę praktyczną zadania warsztatowego, goście mogli popracować nad techniką prowadzenia samochodu na płycie poślizgowej oraz wykazać się podczas jazdy na czas autem sportowym. Część aktywności była oceniana, a na najlepszych czekała nagroda w postaci lotu śmigłowcem.

Dla mechaników od osobówek…

W szkoleniu poświęconym samochodom osobowym wzięło udział 30 profesjonalnych mechaników z całego kraju. W ich przypadku zaliczane do końcowych wyników zadanie praktyczne polegało na przeprowadzeniu prawidłowego serwisu układu hamulcowego samochodu Audi Q7. Podczas montażu tarczy i klocków hamulcowych oceniano poprawność działania, a także spostrzegawczość. Trener techniczny Textar spreparował bowiem kilka błędów, które trzeba było rozpoznać i naprawić.

 

 

 

 

 

 

Warto podkreślić wysoki poziom zadania z warsztatu. Fajnie, że mieliśmy do czynienia z nowoczesnym autem i skomplikowanym układem. Błędy ukryte przez prowadzącego zajęcia też były bardzo ciekawe – ocenił Piotr Adamczuk, jeden z biorących udział w Textar Brake Clinic 2022.

W trakcie zadania podzieleni na grupy uczestnicy mogli liczyć na wsparcie gościa specjalnego, którym był Przemek Szafrański – znany m.in. z TVN Turbo dziennikarz motoryzacyjny, a jednocześnie mechanik i właściciel warsztatu samochodowego.

– Było świetnie, z rozmachem i bardzo merytorycznie! Miałem okazję znów zobaczyć inne, trochę ginące w mediach czy Internecie oblicze motoryzacji, które związane jest z brudem, smarami, kluczami i pracą w warsztacie… W większości warsztatów hamulce traktowane są mniej prestiżowo niż na przykład rozrządy czy skrzynie biegów. Tymczasem serwis układu hamulcowego to odpowiedzialne zadanie, w którym czyha wiele możliwości popełnienia błędu. Konsekwencją mogłyby być nie tylko straty finansowe dla warsztatu, ale również niebezpieczeństwo na drodze. Fajnie, że Textar pokazuje, jak należy robić to profesjonalnie. Jestem pod wrażeniem uczestników, ich zaangażowania i aktywności. Sam też gruntownie odświeżyłem wiedzę na ten temat – stwierdził Przemek Szafrański.

Na wyniki rywalizacji o lot śmigłowcem składały się również rezultaty uzyskane w module wirtualnej rzeczywistości. Każdy z zawodników miał za zadanie skomponowanie własnej mieszanki ciernej. Opracowany produkt musiał być udanym kompromisem między ceną, komfortem, wydajnością i żywotnością. Stworzone mieszanki były testowane na wirtualnym torze, a uzyskane punkty liczyły się do klasyfikacji końcowej.

 

 

 

 

 

 

Równolegle z zadaniami dotyczącymi materiałów ciernych, trwały ciekawe aktywności na torze sportowym i płytach poślizgowych. Instruktorzy Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara trenowali z uczestnikami Textar Brake Clinic prawidłowe reagowanie na trudne sytuacje na drodze. Na płycie poślizgowej z szarpakiem, który wprowadzał samochód w poślizg nadsterowny, kluczowe było ćwiczenie stabilizacji toru jazdy. Moduły szkoleniowe na płytach obejmowały także hamowanie awaryjne oraz omijanie przeszkód na mokrej nawierzchni.

– Zajęcia na płytach poślizgowych otwierają oczy, na co jest się narażonym w sytuacjach awaryjnych. Każdy ma się za świetnego kierowcę, tymczasem tu można się przekonać, że jest inaczej – powiedział Piotr Adamczuk.

Na torze sportowym goście mieli do dyspozycji sportowe Fordy Fiesta ST, którymi rywalizowali w jeździe na czas. Walka na ciasnej, wymagającej precyzyjnej jazdy trasie była bardzo zacięta. O miejscach na podium decydowały setne sekundy.

Grupa, która najlepiej poradziła sobie z ocenianymi zadaniami wygrała przelot śmigłowcem pilotowanym przez Tomasza Kuchara.

 

 

 

 

 

 

 

…a także od ciężarówek

Według bardzo zbliżonego scenariusze przebiegało spotkanie z mechanikami zajmującymi się pojazdami ciężarowymi i użytkowymi. Główna różnica polegała na tym, że zadanie praktyczne polegało na przynitowaniu okładzin hamulcowych do szczęki. Oceniane były poprawność działania i dokładność montażu, ale także współpraca zespołu.

 

 

 

 

 

 

I tym razem uczestnicy mogli liczyć na wsparcie i podpowiedzi gości specjalnych, a byli nimi Darek i „Dziadek” Wojtek z popularnego kanału Truck Mechanic from Poland publikowanego na platformie Youtube.

– Pierwszy raz w życiu podczas szkolenia to nie ja czerpałem wiedzę od kogoś, ale starałem się przekazać ją innym. Robiłem to najlepiej, jak potrafiłem i mam nadzieję, że odczucia uczestników były tak samo pozytywne jak moje. Jednocześnie, obserwując pracę różnych grup mechaników, mieliśmy z „Dziadkiem” Wojtkiem okazję podpatrzeć u chłopaków kilka ciekawostek. Dla nas obu było to więc również ciekawe doświadczenie i potwierdzenie, że człowiek uczy się całe życie. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia – powiedział Darek Świstak.

Część warsztatowa i rozmowa z trenerem technicznym były okazją do przekonania się o znaczeniu doboru materiałów ciernych zgodnie z przeznaczeniem oraz systemie numeracji WVA. Informacja, że klocki hamulcowe dedykowane do ciągnika siodłowego, naczepy czy autobusu różnią się składem mieszanki i właściwościami, a to w celu zachowania odpowiedniego współczynnika tarcia oraz skuteczność działania układu hamulcowego, dla wielu mechaników była nowością.

Na wyniki rywalizacji o lot helikopterem, tak jak w przypadku mechaników zajmujących się osobówkami, składały się również rezultaty uzyskane w module wirtualnej rzeczywistości, w ramach którego należało skomponować własną mieszankę cierną, którą oczywiście też testowano na wirtualnym torze. Mechanicy ciężarowi także mieli zajęcia na torze gdzie trenowali prawidłowe reagowanie na zaskakujące sytuacje na drodze oraz rywalizowali w jeździe na czas sportowymi Fordami Fiesta ST. Nagrodą dla grupy, która najlepiej poradziła sobie z ocenianymi zadaniami ponownie był lot śmigłowcem pilotowanym przez Tomasza Kuchara.

 

 

 

 

 

 

 

– Takie wydarzenie to dobra okazja by dowiedzieć się ciekawych rzeczy o produktach i ich właściwościach, ale także po prostu spotkać się i poznać bliżej, a przy okazji przedyskutować kwestie dotyczące stosowanych w pracy materiałów czy montażustwierdził Arkadiusz Szymański, jeden z gości szkolenia.

Na koniec słowa Joanna Krężelok, dyrektor oddziału TMD Friction Services w Polsce: – Do udziału w specjalnej edycji Textar Brake Clinic zapraszamy profesjonalistów z warsztatów niezależnych. Chcemy w ten sposób docenić ich mocne przywiązanie do marki Textar i produktów z jej oferty. Podczas naszego szkolenia łączymy wiedzę ekspercką z praktyką dotyczącą materiałów ciernych. Na przykład zajęcia na torze to znakomita okazja, by przekonać się, co dzieje się w nowoczesnych układach hamulcowych w różnych awaryjnych sytuacjach drogowych. Liczymy, że po tych spotkaniach mechanicy będą jeszcze mocniej korzystać z naszego doświadczenia i wiedzy, które oferujemy jako eksperci w zakresie produkcji materiałów ciernych. Spotkanie z mechanikami serwisującymi pojazdy użytkowe było zarazem okazją do wyjaśnienia, dlaczego producenci pojazdów, osi, układów hamulcowych wybierają nasze materiały na pierwszy montaż. Doradzamy też, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach powstających w trakcie napraw warsztatowych. Stąd zadanie techniczne przygotowane specjalnie dla tej grupy mechaników. Mam nadzieję, że uczestnicy nowej części Textar Brake Clinic wyjechali ze szkolenia z przekonaniem, że Textar to rzeczywiście marka ekspercka w dziedzinie hamulców i możemy wesprzeć ich doświadczeniem oraz wiedzą.

Zdjęcia: Copyright TMD Friction, 2022.

 

 

Zostaw Komentarz