TIME-SERT – system do naprawy gwintów

29 cze 2021

Uszkodzony gwint otworu to typowy problem przed którym stają mechanicy samochodowi. Często w takiej sytuacji sięgają oni po specjalne wkładki z drutu. Niestety rozwiązanie takie ma swoje wady – przede wszystkim pod wpływem obciążeń wkładki ulegają deformacjom, a przy demontażu wypadają, co sprawia, że naprawa gwintu jest w zasadzie jednorazowa. Würth Polska zapewnia, że system do naprawy gwintów TIME-SERT®, który oferuje, gwarantuje skuteczną i pewną naprawę uszkodzonych gwintów.

 

TIME-SERT® to odpowiedniej wielkości tulejki stworzone z wytrzymałej stali. Powstają z jednego kawałka materiału, który jest gwintowany wewnątrz i na zewnątrz. Wystarczy wkręcić i wprasować je w materiał, a staną się nierozłączne z naprawianym elementem.

System TIME-SERT® znajduje zastosowanie tam, gdzie istotna jest szybkość naprawy i odzyskanie pierwotnych parametrów wytrzymałościowych połączeń gwintowanych. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim fachowcy związani z przemysłem samochodowym, silnikami i ich osprzętem, przekładniami, mechanizmami różnicowymi, osiami, ale też zajmujący się utrzymaniem ruchu, urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle spożywczym (w ofercie znajdują się tulejki w kilku wybranych rozmiarach gwintów wykonane ze stali nierdzewnej) czy konstrukcjami z metali lekkich. System sprawdzi się przy naprawie standardowych i drobnozwojowych gwintów metrycznych, gwintów calowych, wrażliwych na ciepło gwintów pod świece zapłonowe, a nawet do regeneracji gwintów w detalach cienkościennych.

W przeciwieństwie do wkładek gwintowanych z drutu, TIME-SERT® jest odporny na wysokie obciążenia stałe i zmienne. Jest w stanie przenosić je równomiernie na całym obszarze styku z podłożem. Natomiast wkładki z drutu, pod wpływem zmiennych obciążeń deformują się nierównomiernie, zniekształcając wkładkę z drutu razem ze współpracującym z nią gwintem śruby. W efekcie uniemożliwia to dokręcenie lub odkręcenie tego połączenia bez uszkodzenia gwintu.

Dodatkowo wkładki z drutu są przygotowywane z tolerancją „in plus”, co ma zabezpieczać je przed wykręcaniem. Niestety deformacja pod wpływem zmiennych obciążeń może doprowadzić do wykręcenia śruby razem z wkładką. Tego typu problemy rozwiązuje wkładka TIME-SERT®, która jest zabezpieczona przed wykręcaniem nawet w przypadku, gdy występuje w niej kilka zwojów gwintu.

Jeśli gwint wkładki TIME-SERT® uległby uszkodzeniu, to jej usunięcie za pomocą wykrętaka lewoskrętnego nie stanowi problemu i nie powoduje uszkodzenia gwintu w podłożu. Inaczej jest z wkładką z drutu, która pod wpływem wykrętaka ulega rozszerzeniu, co uniemożliwia jej usunięcie. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia, wkładka z drutu musi zostać wybita.

Würth Polska proponuje kilka zestawów do naprawy gwintów TIME-SERT®. W ofercie znajdują się  m.in.:

  • Kompletny, 70-elementowy zestaw do naprawy oraz wzmacniania gwintów w stali, lekkich i niezależnych metalach, żeliwie i twardych tworzywach sztucznych. Odpowiedni do naprawy gwintów metrycznych M5/M6/M8/M10/M12. Wytrzymałe i odporne na media wprasowane w detal tulejki zapewniają szczelność zregenerowanych gwintów na działanie wody, oleju, innych cieczy oraz sprzężonych gazów. Zestaw zawiera tulejki i narzędzia do pięciu rozmiarów gwintów. Do każdego rozmiaru gwintu przygotowano dwie długości tulejek, po pięć sztuk każdej.
  • Zestawy do naprawy gwintów pod świece zapłonowe – tuleje wchodzące w ich skład są miedziowane lub posrebrzane, co pozwala lepiej odprowadzić ciepło.

 

 

 

 

 

 

 

  • Zestawy do naprawy uszkodzonych gwintów pod korki spustowe w miskach olejowych – znajdujące się w nich tulejki są samoblokujące. Ich prawidłowe prowadzenie w trakcie montażu gwarantuje później odpowiednie osadzenie śruby korka spustowego oleju. Dodatkowo tulejki pozwalają na przeprowadzenie naprawy, nawet gdy pozostało tylko kilka zwojów gwintu.
  • Zestaw do odnowy gwintów pod sondę Lambda – jego tulejki mają kołnierz oporowy, który zapewnia dokładne pozycjonowanie. To znaczy, że naprawiany gwint jest taki sam jak oryginalny. Dzięki temu, że ostatnie zwoje gwintu tulejki są nie do końca uformowane, system jest samozabezpieczający i gwarantuje, że tulejka nie wykręci się sama.

 

 

 

Zostaw Komentarz