TOTAL do elektryków i hybryd

27 lis 2020

Firma Total poinformowała, że jako pierwsza na rynku w pełni odpowiada na zapotrzebowanie pojazdów osobowych i ciężarowych z silnikami elektrycznymi dotyczące płynów eksploatacyjnych. Dotyczy to zarówno cieczy chłodzących i smarujących nowoczesne układy napędowe, jak również chłodzących akumulatory.

Chociaż w pojazdach elektrycznych nie stosuje się oleju silnikowego, pojazdy te wyposażone są w układy, w których krążą ciecze. Ich zadaniem jest smarowanie i chłodzenie nowych typów układów napędowych i skrzyń biegów. Potrzebne są również do regulacji temperatury akumulatora pojazdu i systemu zarządzania energią. Total Lubrifiants, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek dwie serie płynów zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Są to: TOTAL QUARTZ EV FLUID do samochodów osobowych oraz TOTAL RUBIA EV do pojazdów ciężarowych – mówi Andrzej Husiatyński z Total Polska.

Specyficzne wymagania

Nowe serie płynów wprowadzone przez firmę Total są pierwszymi na rynku, które odpowiadają specyficznym parametrom pojazdów elektrycznych, a także wynikającymi z tych parametrów ograniczeniom elektrycznym, termicznym i dotyczącym wzmożonego tarcia.

I tak płyny stosowane w pojazdach elektrycznych nie mogą przewodzić prądu, aby zapobiec powstawaniu łuku elektrycznego. To konieczne, ponieważ znajdują się one w bliskim kontakcie z elektrycznymi/elektronicznymi częściami pojazdu. Jednocześnie właściwości dielektryczne muszą pozostawać stabilne przez cały czas, pomimo trudnych warunków pracy: wzrostu temperatury, utleniania, wilgoci, ścierania cząstek.

Płyn musi być również kompatybilny z różnymi typami materiałów, aby nie dochodziło do ich pęcznienia, pękania, korozji itp. Ponieważ kluczowym materiałem w samochodach elektrycznych jest miedź, niezwykle ważne jest, by płyn nie wchodził w reakcję z tym metalem.

Silnik elektryczny i jego osprzęt muszą pracować w określonym zakresie temperatur. Praca w temperaturach wyższych niż pożądany zakres nieuchronnie zmniejsza żywotność, sprawność i moc pojazdów. Elementy podlegają efektowi Joule’a, który polega na wydzielaniu ciepła podczas przepływu prądu elektrycznego. Dlatego płyn musi zapewniać wydajne odprowadzanie ciepła w temperaturach do 180 °C.

Aby chronić różne części mechaniczne nowych układów napędowych, płyn musi ponadto zapewnić standardowe smarowanie, które gwarantuje prawidłowe działanie poszczególnych układów, ograniczając ich zużycie oraz zjawiska takie jak utlenianie i korozja. Musi mieć również optymalne właściwości cierne, wymagane do płynnej zmiany biegów w pojazdach hybrydowych.

Liczna gama

Na gamę płynów TOTAL QUARTZ EV FLUID do samochodów osobowych składają się:

  • Total Quartz EV Drive R – zapewnia trwałość kół zębatych i łożysk tocznych obracających się z bardzo dużą prędkością. Wykazuje optymalne właściwości przeciwpieniące i uwalniające powietrze przez cały okres eksploatacji pojazdów. Cechuje się doskonałą pompowalnością, nawet w bardzo niskiej temperaturze.
  • Total Quartz EV Drive MP – przeznaczony do reduktorów, silników elektrycznych i energoelektroniki. Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną. Zapewnia optymalną kontrolę temperatury (nawet przy szybkim ładowaniu). Nie szkodzi cewkom miedzianym i materiałom polimerowym. Wykazuje też doskonałe właściwości przeciwzużyciowe, chroniąc koła zębate i łożyska toczne.
  • Total Quartz EV Battery – wysokowydajny płyn do regulowania temperatury akumulatora. Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną. Zapewnia bardzo wysoką odporność na utlenianie oraz ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Utrzymuje bardzo niską lepkość podczas całego cyklu życia pojazdu, zapewniając efektywną wymianę energii.
  • Total Quartz EV AMT – wysokowydajny środek smarny do zautomatyzowanej skrzyni biegów w pojazdach hybrydowych. Również on jest kompatybilny z miedzią i polimerami. Zapewnia optymalną kontrolę temperatury, chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną. Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe. Gwarantuje komfort zmiany biegów i trwałość komponentów.
  • Total Quartz EV-AT – przeznaczony do hybrydowych przekładni typu Step-AT. Również on charakteryzuje się wszystkimi wymaganymi przez producentów cechami chemicznymi i fizycznymi, zapewniając optymalne funkcjonowanie chronionych podzespołów.

Zostaw Komentarz