Toyota Auris/Corolla – kołatanie przednich hamulców

02 sty 2023

 Kolejna charakterystyczna usterka opisana w biuletynie Hella Tech World dotyczy Toyoty Auris i Corolli – wszystkich wersji z 15-calowymi obręczami kół. Problem manifestuje się kołaczącymi odgłosami dobiegającymi z hamulców przednich. Dochodzi do tego podczas jazdy po nierównych nawierzchniach, np. po bruku. Lekkie naciśnięcie pedału hamulca sprawia natomiast, że odgłosy ustają.

Przyczyną problemu z hałasującymi hamulcami jest w tym przypadku konstrukcja jarzma zacisku hamulcowego. Dlatego, aby wyeliminować problem, producent pojazdu oferuje zmodyfikowane jarzma z odpowiednio przekonstruowanym trzpieniem prowadzącym i osłonami przeciwpyłowymi.

Procedura usunięcia usterki wygląda następująco. Należy najpierw przeprowadzić kontrolę wzrokową, sprawdzając klocki hamulcowe przedniej osi pod kątem uszkodzeń, prawidłowego działania, ewentualnego nadmiernego zanieczyszczenia lub zużycia. W razie potrzeby trzeba częściowo rozebrać hamulec w celu dalszej kontroli. Jeżeli nie zostaną stwierdzone żadne niedomagania, sprawdzamy jarzma zacisków hamulcowych i w razie potrzeby wymieniamy je na zmodyfikowane części.

Zmodyfikowany element można rozpoznać po innym trzpieniu prowadzącym z tuleją. Należy przestrzegać instrukcji konserwacji i instrukcji naprawczych producenta pojazdu.

Problem hamulców kołaczących podczas jazdy po nierównej nawierzchni dotyczy pojazdów o kodach modelowych: NDE180, NRE180, NRE185, WWE185, ZRE181, ZRE182, ZRE185 i ZWE186. Producent pojazdu oferuje w celu rozwiązania opisanego problemu jarzmo zacisku hamulcowego o kodzie 47721-09560.

Zostaw Komentarz