Toyota C-HR – kontrolka silnika świeci, zapłony wypadają

28 sie 2023

Po raz kolejny sięgamy po wskazówkę serwisową do biuletynu Hella Tech World. Dotyczy ona Toyoty C-HR w wersji 1,2i o kodzie silnika 8NR-FTS z systemem start-stop, produkowanej w latach 2016-2018. Objawem usterki jest świecąca się lampka kontrolna silnika, zaś w sterowniku zapisane są kody błędów od P0300 do P0304 oznaczające przerwę zapłonu w cylindrach 1-4. Czasem jednocześnie następuje spadek mocy silnika.

Możliwe przyczyny opisanych symptomów to błąd oprogramowania sterownika silnika lub/oraz uszkodzone cewki zapłonowe. Aby usunąć problem, zaleca się najpierw odczytanie numerów seryjnych cewek zapłonowych. Jeśli numery te są niższe niż czterocyfrowy kod 8208, należy wymienić cewki na nowe. Ponadto należy sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania sterownika silnika.

Aktualizację oprogramowania można przeprowadzić np. poprzez Hella-Gutmann macsRemote Services lub za pomocą urządzenia diagnostycznego serii Mega Macs obsługującego PassThru. Ponadto konieczny jest zarejestrowany dostęp do portalu internetowego producenta samochodu. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu trzeba zwrócić się do autoryzowanego warsztatu.

 

 

Zostaw Komentarz