TRQ – klocki wyścigowe z homologacją drogową

20 sty 2022

Wielu właścicieli szybkich sportowych motocykli, jeśli nie większość, jedzie swym pojazdem „na kołach” na treningi wyścigowe czy „track days”. Aby nie musieli oni zmieniać klocków hamulcowych na czas podróży, TRW zadbało o homologację do użytkowania na drogach publicznych dla swych nowych klocków wyścigowych TRQ. Oznacza to, że praktycznie od razu po dojeździe na tor wyścigowy można brać udział w zawodach.

Nowoczesne motocykle sportowe i supermoto charakteryzują się mocą silnika i właściwościami trakcyjnymi, które jeszcze kilka lat temu spokojnie umożliwiłyby wzięcie udziału w wyścigach o mistrzostwo świata. Do niedawna nie dotyczyło to jednak klocków hamulcowych. Bez względu na ich jakość po kilku szybkich okrążeniach na torze zaobserwować można spadek siły hamowania i oznaki przyśpieszonego zużycia.

Ale oto sytuacja się zmieniła, a to za sprawą nowej mieszanki ciernej stworzonej przez TRW. Mieszankę TRQ opracowano co prawda z myślą o torach wyścigowych, ale może być ona stosowana również na drogach publicznych. TRQ znacznie przewyższa mieszankę drogową SRT (Sinter Road & Track), która wszakże jest nadal dostępna.

TRQ to skrót od Track Racing Quality (jakość odpowiednia do wyścigów na torach). Dzięki wysokiemu, stabilnemu współczynnikowi tarcia i natychmiastowemu reagowaniu, spiekane klocki hamulcowe zapewniają wyjątkowe osiągi na torze.

Innowacyjny proces spiekania czyni produkt niezwykle odpornym, a także sprawia, że zużycie klocków i tarcz jest dużo niższe niż w przypadku innych klocków wyścigowych. Pozwala to chronić zarówno budżet kierowcy, jak i środowisko. System NRS, w którym stalowe płytki tylne wyposażone są w dziesiątki profilowanych haczyków, sprawia, że płytka tylna i materiał cierny są ze sobą trwale połączone bez użycia klejów lub innych materiałów mocujących.

Klocki TRQ marki TRW są dostępne dla ponad 700 modeli motocykli. By w pełni ujawniły swoje zalety, eksperci TRW zalecają delikatne dotarcie klocków w początkowym okresie jazdy.

Zostaw Komentarz