Tylko połowa kierowców rozumie ostrzeżenie o zużyciu klocków

15 lis 2022

Producenci samochodów zalecają okresową kontrolę stanu klocków hamulcowych przy każdym przeglądzie, czyli co 15-30 tys. km. Niezależnie od tego, w wybranych modelach samochodów stosuje się dodatkowe systemy ostrzegawcze, które aktywują się, kiedy grubość warstwy ciernej spadnie poniżej określonej granicy. Ferodo prezentuje popularne rozwiązania i tłumaczy ich zasadę działania. Okazuje się, że wskazania czujników nie dla wszystkich są jednoznaczne.

Dodatkowa sygnalizacja stanu klocków hamulcowych ma oczywiste uzasadnienie. Może się przecież zdarzyć, że wbrew przewidywaniom klocki nie „wytrzymają” do następnego przeglądu. Powodów jest wiele – błąd mechanika, zmiana stylu jazdy kierowcy, zmiana warunków, w których porusza się samochód (np. jazda w górach) czy nawet awaria układu hamulcowego. Sygnalizacja okazuje się wtedy niezwykle pomocna.

Sygnalizatory blaszkowe

W starszych modelach samochodów, szczególnie tych budżetowych, producenci wyposażali klocki hamulcowe w sprężyste blaszki, które po zużyciu określonej grubości warstwy roboczej klocka zaczynały ocierać o tarczę i stawały się źródłem irytująco głośnego hałasu.

Czujniki elektryczne/elektroniczne

Obecnie większość modeli samochodów jest wyposażona w czujniki elektryczne. Kiedy czujnik dotknie tarczy lub zbliży się do niej na odpowiednio małą odległość, na desce rozdzielczej zapala się kontrolka ostrzegawcza, a w nowszych modelach aktywuje odpowiedni komunikat na wyświetlaczu. W niektórych przypadkach klocki mogą być wyposażone w czujniki na stałe. W innych – czujniki kupuje się oddzielnie i wpina w odpowiednie miejsca w klockach. Warto wiedzieć, że w wielu samochodach czujniki, które raz zasygnalizowały zużycie klocka, nie nadają się do ponownego użycia. Do nowych klocków należy dokupić nowe czujniki (o ile nie są w zestawie).

Czujniki nie pokażą wszystkiego

Obecność czujników zużycia klocków nie zwalnia oczywiście nikogo z obowiązku regularnej kontroli stanu klocków podczas przeglądów. Czujniki sygnalizują jedynie redukcję grubości warstwy ciernej, ale po pierwsze – nie zawsze znajdują się na wszystkich klockach (zwykle są montowane tylko na jednym klocku z każdej pary), a po drugie – nie wskazują zmiany struktury ciernej. Oznacza to, że jeśli warstwa cierna jakiegoś klocka zacznie pękać, wykruszy się lub przegrzeje, czujnik tego nie zasygnalizuje, a przecież klocek będzie się nadawał do wymiany.

Zaskakujące wyniki statystyk Ferodo

Według ankiety, w której 2000 kierowców poproszono o wyjaśnienie znaczenia 10 typowych kontrolek na desce rozdzielczej, prawie połowa nie była w stanie wyjaśnić znaczenia kontrolki układu hamulcowego. Oznacza to, że mimo obecności czujników zużycia klocków, olbrzymia grupa kierowców nie zinterpretuje prawidłowo sygnałów ostrzegawczych z komputera pokładowego lub zestawu wskaźników. Warto zatem przypomnieć podstawowe przyczyny, które mogą aktywować zapalenie się kontrolki klocków lub układu hamulcowego. Należą do nich:

  • zużycie klocków,
  • zbyt niski poziom płynu hamulcowego,
  • inna awaria układu hamulcowego, np. ABS.

Oczywiście w zależności od marki i modelu pojazdu wzory kontrolek mogą być różne. Czasem klocki mają oddzielną kontrolkę, czasem kontrolka jest wspólna dla kilku układów, np. takich jak wymienione powyżej. Warto więc, by użytkownik samochodu w wolnej chwili wziął do ręki instrukcję obsługi pojazdu i przypomniał sobie znaczenie sygnałów ostrzegawczych.

– Mimo ogromnego postępu w rozwoju motoryzacji, klocki hamulcowe pozostają nadal jednym z najważniejszych elementów w całym układzie hamulcowym. Można nawet powiedzieć, że ich rola zyskuje na znaczeniu, ponieważ samochody stają się coraz cięższe i coraz szybsze. Dotyczy to także pojazdów elektrycznych. Zarówno mechanik jak i kierowca powinni przestrzegać zatem wszelkich zaleceń producentów w kwestii kontroli i obsługi tego elementu. W praktyce sprowadza się to do regularnej kontroli wynikającej z grafika przeglądów, prawidłowej eksploatacji (technika jazdy, która chroni przed przegrzaniem), obserwacja kontrolek oraz znajomość ich znaczenia – mówi Jacek Litwin, ekspert Garage Gurus Ferodo.

 

 

Zostaw Komentarz