Typowe błędy przy wymianie amortyzatorów

04 paź 2021

Wymiana amortyzatorów należy do podstawowych czynności serwisowych, jednak i podczas niej bywają popełniane błędy. Specjaliści z firmy Monroe wskazują te największe, które najczęściej przez nieuwagę są popełniane w warsztatach.

 

 Zdarza się, że nawet przy wydawałoby się najbardziej typowych naprawach samochodu, wielokrotnie już wykonywanych, a do takich z pewnością można zaliczyć wymianę amortyzatorów, mechanik popełnia błąd. Przyczyny tego bywają bardzo różne: brak znajomości procedury, roztargnienie, nieuwaga, ale też nadmierna rutyna. Oto zebranych przez specjalistów firmy Monroe 7 głównych grzechów popełnianych przy wymianie amortyzatorów.

Nieuważny demontaż, bez oznaczenia pozycji śrub

Niektórych amortyzatorów nie sposób zamontować niewłaściwie. Ale niestety w przypadku znacznej ich liczby jest pewien margines, w ramach którego można popełnić błąd. I nie mamy tu na myśli tak spektakularnych wpadek jak montaż do góry nogami. Tym razem chodzi o nieprecyzyjne zamocowanie amortyzatora w zwrotnicy (w układach McPhersona). Pośpiech sprawia, że mechanik nie oznacza położenia śrub regulacyjnych, a później przykręca je tak, jak jest mu najwygodniej. W efekcie samochód traci parametry geometrii kół. Oczywiście wychodzi to podczas kontroli geometrii obowiązkowej po każdej wymianie wybranych elementów zawieszenia, ale wadliwy montaż może spowodować, że odchyłki przekroczą możliwości typowej korekty kątów, czy zbieżności.

Brak wymiany osłon i odbojów

Roztargnienie czy pośpiech na etapie zamawiania części sprawiają, że zamawia się wyłącznie same amortyzatory bez odbojów i osłon. Rzecz jasna, montaż nowych amortyzatorów ze starymi elementami dodatkowymi lub nawet bez nich jest też możliwy, ale cierpią na tym żywotność nowych części oraz bezpieczeństwo jazdy. Brak osłon przyspiesza korozję i zanieczyszczenie pyłem, a przypadkowe dobicie na nierówności, gdy nie założone zostały sprawne odboje, może spowodować uszkodzenie amortyzatora.

Lekceważenie kontroli łożyska kolumny

Wymiana przednich amortyzatorów w układach McPhersona powinna obligatoryjnie obejmować kontrolę i ewentualną wymianę górnego łożyska kolumny. Pominięcie tych czynności może sprawić, że po montażu ujawnią się hałasy i klient powróci z reklamacją.
Należy pamiętać, że amortyzator należy wymienić po przejechaniu średnio 80 000 km, a zatem powinien być montowany z łożyskiem, gdyż dla niego przewidziano podobną rekomendację interwałową.

Zabawa amortyzatorami

Większość popularnych amortyzatorów jest skonstruowana tak, że nie należy ich ściskać ani rozprężać w pozycji poziomej. Lekceważenie tego zalecenia może uszkodzić amortyzator lub przyspieszyć jego zużycie. Warto zauważyć, że amortyzatory są zwykle zapakowane w pozycji ściśniętej i do chwili montażu powinny właśnie w takiej pozostać. Dopiero przed samym montażem należy je kilkukrotnie przepompować.

Brak odpowiednich narzędzi

Problemy z brakiem właściwych narzędzi i przyrządów zdarzają się coraz rzadziej, ale wciąż występują. Chodzi głównie o niewłaściwe ściskanie sprężyn przy wymianie amortyzatorów w kolumnach McPhersona i blokowanie chromowanego tłoczyska amortyzatora szczypcami o twardych i ostrych krawędziach, by nie obracało się w trakcie dokręcania górnej nakrętki. Poza uszkodzeniem powierzchni tłoczyska, może dojść do uszkodzenia gwintu na tłoczysku, gdy mechanik próbuje za wszelką cenę jakoś załapać nakrętki na kielichu sprężyny. 

Zły dobór amortyzatora

Na etapie zamawiania amortyzatorów warto szczegółowo zagłębić się w katalog, aby uniknąć błędów w doborze elementów. W wielu modelach samochodów, zwłaszcza dostawczych, amortyzatory występują w kilku wersjach, które mają identyczny kształt, ale różnią się charakterystyką.

Niewłaściwe dokręcanie

W wybranych modelach samochodów zaleca się, aby elementy zawieszenia dokręcać, gdy samochód stoi już na kołach. Dotyczy to także amortyzatorów. Chodzi o potencjalne ryzyko uszkodzenia elementów gumowych w miejscach mocowania amortyzatora, które dokręcone w niewłaściwej pozycji mogą po opuszczeniu samochodu zostać przeciążone i popękać.

Adam Gołąbek, Technical Services, Training and Warranty Manager, Poland, Baltics & Finland:

Na stronie eu.monroe.com/pl-pl zamieściliśmy przejrzysty poradnik wymiany amortyzatorów. Oto kluczowe punkty wybrane z jego treści:

  1. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją i wskazówkami montażowymi dołączonymi do opakowania z amortyzatorem.
  2. Oczyść miejsce, do którego zostanie przykręcony amortyzator.
  3. Upewnij się, czy w danym modelu samochodu dokręcanie amortyzatora powinno być wykonane na podnośniku czy też dopiero po opuszczeniu samochodu na koła.
  4. Zwróć uwagę na wszystkie punkty orientacyjne determinujące sposób montażu amortyzatora – unikniesz błędów typu „odwrotny montaż”, „niewłaściwy kąt zamocowania” itp.
  5. Używaj odpowiednich narzędzi, a podczas dokręcania elementów współpracujących z amortyzatorem nie chwytaj szczypcami za tłoczysko amortyzatora!
  6. Po wykonaniu naprawy sprawdź geometrię zawieszenia lub zaleć użytkownikowi jak najszybszą wizytę u diagnosty celem jej wykonania.

Zostaw Komentarz