Układy wtryskowe do każdego jednośladu

20 maj 2014

AA12c-05.14Bosch zaprezentował układy zasilania dostosowane do jednośladów wszystkich klas. Bodźcem do ich opracowania były prognozy mówiące o szybkim wzroście sprzedaży tych pojazdów, szczególnie w Azji. 

 Firma Bosch najwyraźniej postanowiła zaistnieć dużo mocniej niż obecnie jako dostawca komponentów do jednośladów, szczególnie zaś do silników napędzających te pojazdy. Oto bowiem w jej ofercie pojawił się specjalnie opracowany z myślą o motocyklach, skuterach, mopedach itp. kompletny układ wtryskowy. Został on zaprojektowany tak, aby można było go dowolnie skonfigurować stosownie od potrzeb konkretnych pojazdów – zaczynając od niedrogich, jednocylindrowych motocykli na rynek azjatycki, aż po zaawansowane technologicznie maszyny oferowane w Europie i Ameryce Północnej. – Bosch słynie z wysokiej jakości technologii układów wtryskowych dla pojazdów czterokołowych. Teraz chcemy oferować podobne rozwiązania także dla pojazdów dwukołowych – powiedział dr Rolf Bulander, członek zarządu spółki Robert Bosch odpowiedzialny za technologie zasilania.

Gaźniki to przeszłość

W segmencie układów wtryskowych do samochodów (wszelkich klas), Bosch od wielu lat należy do ścisłej światowej czołówki. Jeśli chodzi o jednoślady, firma w zasadzie oferowała tylko rozwiązania do motocykli wyższych klas w postaci odpowiednio zaadaptowanych komponentów stosowanych w samochodach osobowych. Teraz także właściciele jednośladów będą mogli korzystać ze specjalnie opracowanych z myślą o ich pojazdach układach wtryskowych firmy Bosch, które pomagają obniżyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla oraz zwiększyć moc silnika. Koncepcja całego systemu została przy tym przygotowana w ten sposób, by układy te mogły znaleźć zastosowanie również w tanich motocyklach i skuterach dominujących na rynku azjatyckim. Zwracano na to specjalna uwagę, gdyż w Indiach i w krajach południowo-wschodniej Azji co roku odnotowuje się dwucyfrowy wzrost liczby jednośladów. Na dodatek szeroko rozpowszechnione w Azji gaźniki osiągnęły już szczyt swoich możliwości. – Gaźniki to już przeszłość w samochodach. Wkrótce przejdą one do historii także w przypadku pojazdów jednośladowych – powiedział Bulander. Elektronicznie sterowane systemy wtrysku paliwa, które Bosch będzie oferował również na rynkach rozwijających się, porównać można do układów wtrysku pośredniego produkowanych przez tę firmę w milionach egzemplarzy do samochodów osobowych.

Bosch zapewnia, że jest w stanie oferować elektronicznie sterowane układy wtryskowe dla silników jednocylindrowych w cenach porównywalnych z cenami gaźników. Do obniżenia kosztów produkcji przyczyniły się m.in. specjalnie zaprojektowane sterowniki i wtryskiwacze o rozszerzonej funkcjonalności. Dalsze oszczędności Bosch osiągnął dzięki wykorzystaniu zgromadzonego przez dziesięciolecia know-how w dziedzinie procesu spalania i dynamiki silników. Zaowocowało to takim rozwojem funkcji i oprogramowania, że możliwa stała się rezygnacja z czujnika ciśnienia w kolektorze dolotowym.

Traffic in Ho Chi Minh CityIntegracja ze smartfonem

Równocześnie, bazując na elektronicznym układzie wtrysku, Bosch z myślą o jednośladach stworzył liczne funkcje integracyjne. I tak kierowca może wyświetlić na swoim smartfonie dane dotyczące średniego spalania albo swojego profilu jazdy. Przy pomocy smartfona będzie mógł także aktywować immobilizer, odcinając zasilanie paliwem. – W Azji integracja pojazdu jednośladowego ze smartfonem może okazać się silniejszym bodźcem dla rozwoju naszych elektronicznie sterowanych układów wtryskowych niż ustawodawstwo emisyjne – mówi Bulander. Równolegle firma wspiera jednoślady bezemisyjne, oferując w Chinach skutery o napędzie elektrycznym. Wszystko wskazuje, że popyt na takie pojazdy szczególnie szybko będzie wzrastał właśnie w tym regionie.

Systemy bezpieczeństwa

Poza technologią zasilania Bosch oferuje do motocykli kompleksowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo korzystania z tych pojazdów. Przykładem może tu być m.in. niedrogi układ front-ABS, który zapobiega niebezpiecznemu blokowaniu się przedniego koła w motocyklach niższego segmentu cenowego. Wspomnieć też warto o wprowadzonym przez pod koniec ubiegłego roku do produkcji seryjnej układzie MSC. To nowatorskie rozwiązanie opracowane przez firmę Bosch umożliwia optymalne hamowanie i przyspieszanie także na zakrętach, przy nachyleniu motocykla. Układ stabilizacji MSC ma więc podobne znaczenie dla bezpieczeństwa motocykli jak układ ESP w samochodach.

AA12a-05.14Według prognoz, w roku 2020 sprzedaż pojazdów jednośladowych osiągnie próg 150 milionów i przewyższy poziom sprzedaży samochodów osobowych. Największy wzrost, podobnie jak w przypadku aut, ma nastąpić w Azji.

Zostaw Komentarz