Usterki przepływomierzy powietrza

22 kwi 2015

Czujnik MAF DENSOCzujnik mierzący masę powietrza płynącego do cylindrów dostarcza sterownikowi silnika tak ważnych danych, że jego niesprawność musi powodować zakłócenia w pracy jednostki napędowej.

Najczęściej obecnie stosowanymi czujnikami mierzącym ilość powietrza płynącego do cylindrów (MAF) są czujniki typu  hot wire, które montuje się we wnętrzu kanału powietrza dolotowego, między filtrem powietrza a korpusem przepustnicy. Składają się on z opornika grzejnego, opornika pomiarowego temperatury powietrza dolotowego (równoważącego temperaturę powietrza wlotowego), czujnika temperatury powietrza wlotowego oraz obwódu sterowania znajdującego się na płytce drukowanej.

Część powietrza wlotowego z filtra powietrza jest kierowana do obszaru pomiarowego, gdzie mierzona jest masa powietrza dolotowego. Czujnik MAF typu hot wire reaguje na zmiany temperatury w elemencie grzejnym. Zmiany wartości oporności i natężenia prądu w elemencie grzejnym przepływomierza są w obwodzie sterowania przetwarzane na proporcjonalne napięcie, a następnie przesyłane do sterownika, który na tej podstawie wylicza  masę powietrza dolotowego.

Jednocześnie swoich pomiarów dokonuje czujnik temperatury powietrza dolotowego. Informacje z niego również trafiają do sterownika, który wykorzystuje je do obliczeń gęstości powietrza i stosownie do otrzymanych wyników wprowadza korekty ilości paliwa wtryskiwanego do komór spalania.

Masowy przepływomierz powietrza DENSO - przekroj

Niewłaściwe działania czujnika MAF wynikające z jego zanieczyszczenie lub uszkodzenia ma zwykle swe pierwotne źródło w złym stanie lub nieprawidłowej instalacji filtra powietrza. Uszkodzony lub zanieczyszczony czujnik może nadal funkcjonować, ale zmiany w jego charakterystyce z zasady powodują zakłócenia w prawidłowej pracy silnika.

Do najczęstszych objawów nieprawidłowego działania czujnika MAF należą:

  • Problemy podczas rozruchu silnika i bezpośrednio po nim – podejmuje on niby pracę, ale spalanie jest niepełne,
  • Brak stabilności biegu jałowego – może być on zbyt szybki, zbyt wolny, albo nierównomierny,
  • Obniżony komfort jazdy – szarpanie podczas przyspieszania, wypadanie zapłonów, anormalne dźwięki silnika, czarny dym z rury wydechowej,
  • Gaśnięcie silnika – wkrótce po rozruchu lub gdy pedał gazu zostanie wciśnięty bądź zwolniony.

Problemy z czujnikiem MAF mogą również  spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika. Usterka  jest wówczas zapisywana  w  pamięci sterownika  i jej kod można odczytać korzystając z testera diagnostycznego.  Jeśli jednak przyczyną awarii  jest zapchany kanał czujnika, silnik zwykle daje się  uruchomić, ale pracuje nierównomiernie lub gaśnie, zaś pamięć błędów pozostaje czysta.

Gdy okaże się, że czujnik MAF  uległ uszkodzeniu lub jest wadliwy, konieczna jest jego wymiana, co zdecydowanie nie należy do skomplikowanych operacji. Jeżeli  jest zabrudzony, można doraźnie próbować go oczyścić, trzeba się jednak liczyć, że  łatwo wtedy o jego uszkodzenie. W obu przypadkach koniecznie sprawdzić należy czy  filtr powietrza  został prawidłowo zainstalowany.

Czujniki MAF – obok zaworów EGR, czujników EGT, cewek zapłonowych i pomp paliwa – znajdują  się na liście części do systemów sterowania silnikiem oferowanych przez firmę Denso na rynku wtórnym. . Obecnie lista ta obejmuje 29 czujników, które zastępują 161 numerów OE i mają ponad tysiąc zastosowań w 18 milionach pojazdów.

 Na podstawie materiału firmy Denso

Zostaw Komentarz