Uwaga na łańcuchy rozrządu
w silniku 3.2 V6 FSI

Tekst sponsorowany 25 kwi 2023
1. Pierwsza faza naprawy samochodu

Wymiana elementów napędu rozrządu w silniku 3.2 FSI stosowanym m.in. w Audi A6 to prawdziwe wyzwanie. W jednostce tej zastosowano bowiem 4 łańcuchy i tyleż samo napinaczy, w dodatku znajdują się one od strony skrzyni biegów.

 

Typowy objaw wyciągnięcia łańcucha, czyli hałasy przy uruchamianiu i gaszeniu silnika, zwłaszcza zimnego, niejednokrotnie mylone są z symptomami niesprawności dwumasowego koła zamachowego. W opisywanym tu przypadku jednostki 3.2 FSI diagnoza była jednak jasna: naprawiamy rozrząd. Aby jednak się do niego dostać, trzeba zdemontować silnik wraz ze skrzynią biegów!

2. Napęd rozrządu, czyli 4 łańcuchy od strony skrzyni biegów.
3. Blokada weszła na swoje miejsce dopiero po korekcie ustawienia wałków.

Po zdjęciu pokrywy centralnej oraz dwóch osłon głowic dała się zauważyć pierwsza przyczyna zwiększonego hałasu: przestawione fazy w lewym rzędzie cylindrów, przez co blokada dała się założyć dopiero po korekcie położenia wałków. Przyczyną takiego stanu rzeczy było wyciągnięcie się łańcucha oraz awaria napinacza, który pracował tylko w ograniczonym zakresie. Fot.4 i 5 obrazują istotę problemu: tłoczysko napinacza było przekoszone, a kontakt z płozą napinającą niesymetryczny. Skutkowało to zaburzeniem pracy napinacza, co w połączeniu z wyciągniętymi wszystkimi łańcuchami generowało niepożądane hałasy. Dalsza eksploatacja silnika z napędem rozrządu w takim stanie mogła w każdej chwili doprowadzić do przeskoczenia łańcucha i w konsekwencji do kolizji zaworów z tłokami, czyli do awarii, której usunięcie wiązałoby się z ogromnymi kosztami.

 

4. Uszkodzony napinacz
5. Niesymetryczny odcisk.

 

 

 

 

 

 

7. Do naprawy użyto części marki INA.
6. Porównanie wyeksploatowanego i nowego łańcucha.

Warto jeszcze wspomnieć, że oryginalnie zamontowany układ rozrządu pokonał dystans ponad 300 tys. km, co przy sportowej dynamice silnika 3.2 FSI należy uznać z bardzo przyzwoity wynik.

Kacper Zabłocki

 

 

 

 

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: WWW.REPXPERT.PL

 

 

 

 

Zostaw Komentarz