Uwaga na szpilkę napinacza paska rozrządu w silnikach VW 1.6 i 2.0

18 sie 2023

Pasek rozrządu musi mieć nie tylko odpowiednią liczbę zębów, ale też być odpowiednio napięty, aby nie przeskakiwał ani nie zsuwał się w czasie pracy. W przeciwnym razie silnik nie będzie prawidłowo pracował albo wręcz dojdzie do jego poważnej awarii.

Każdy mechanik doskonale zdaje sobie sprawę, że wymiana rozrządu i jego elementów jest jedną z bardziej czasochłonnych czynności serwisowych. Aby przebiegła sprawnie, warto korzystać z rekomendowanych rozwiązań, polecanych przez czołowych dostawców, takich jak Schaeffler.

Zawsze w komplecie

Firma ta, pod marką INA, proponuje kompletne zestawy do wymiany pasków zębatych. Zawierają one wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia tej operacji: pasek zębaty, rolkę napinacza, rolkę prowadzącą, wymagane akcesoria, takie jak śruby, nakrętki i uszczelki.

Zestawy pasków zębatych INA są skonfigurowane w taki sposób, by zapewnić właściwe funkcjonowanie pojazdu po naprawie. Odradza się kategorycznie wymiany wyłącznie paska, poszczególnych napinaczy czy koła pasowego, ponieważ wszystkie te elementy tworzą jeden system.

Dlaczego się zsuwa

A jednak np. w samochodach grupy VW wyposażonych w silniki benzynowe 1.6 lub 2.0, pomimo użycia rekomendowanego zestawu, niekiedy dochodzi do zsuwania się paska. Choć napinacz ma bieżnię z burtami, prowadzenie jest nieliniowe i łatwo dojść może do kolizji we wnętrzu silnika. Dlaczego tak się dzieje i na co należy zwrócić uwagę, aby sytuacji takiej uniknąć??

Zestaw INA nr 530 0171 31 składa się z napinacza, pompy wody oraz paska rozrządu o szerokości 23 mm. Dość prosta konstrukcja nie powinna powodować większych komplikacji. Niekiedy jednak po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów można zauważyć, że pasek rozrządu zsunął się na zewnątrz kół zębatych pompy wody, wałka rozrządu i wału korbowego, co doprowadziło do jego uszkodzenia.

Z lewej: szpilka nie jest poprawnie wkręcona. Z prawej: szpilka jest poprawnie wkręcona.

Aby nie doszło do opisywanej sytuacji, należy zwrócić uwagę na szpilkę w bloku silnika utrzymującą napinacz. Otóż jej gwint nie może wystawać z bloku. Jeżeli jest odwrotnie, napinacz nie będzie nie przylegał do bloku, gdyż oprze się na gwintowanej części (M10) szpilki. Spowoduje to jego przekoszenie i w konsekwencji skutkować będzie zsuwaniem się paska. Przed montażem nowego napinacza należy więc koniecznie sprawdzić szpilkę i tak ją dokręcić, aby jej część z gwintem M10 nie wystawała poza powierzchnię bloku.

Powtórzmy i podkreślmy: podczas montażu rolki napinającej 531 0203 20, trzeba sprawdzić czy szpilka (M10) jest w pełni wkręcona. Jej gwint nie może wystawać z bloku silnika. Jeśli będzie wystawał, napinacz nie będzie  należycie przylegał do powierzchni bloku silnika, pomimo że przy dokręcaniu napinacza można odnieść wrażenie, że jest prawidłowo zamocowany.

Kiedy silnik pracuje, siły działające na rolkę napinającą mogą spowodować obluzowanie się szpilki/napinacza, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Niestety, informacji o takich szczegółach nie znajdziemy w ogólnodostępnych instrukcjach montażu paska. Znaleźć je natomiast można na portalu dla mechaników www.repxpert.pl.

Zostaw Komentarz