Uwaga przy wymianie tarcz hamulcowych

03 wrz 2018

Jedną ze specjalności należącej do koncernu ZF firmy TRW są części do układów hamulcowych, w tym tarcze hamulcowe przeznaczone do pojazdów ciężarowych. Eksperci firmy ZF Aftermarket, która zajmuje się dystrybucja tych elementów na rynku wtórnym, przygotowali więc kilka uwag dotyczących wymiany tarcz hamulcowych w samochodach ciężarowych.

Tarcze hamulcowe podlegają bardzo dużym obciążeniom mechanicznym i termicznym. Dodatkowo narażone są na kontakt z wodą, brudem i twardymi elementami podrywanymi z drogi przez koła. Wszystko to przyspiesza zużycie tarcz. A ponieważ należą jednocześnie do komponentów, od których w najwyższym stopniu zależy bezpieczeństwo, eksperci ZF Aftermarket zalecają, aby ich montażem zajmowali się tylko wyszkoleni i uprawnieni do tego mechanicy. Istotne jest również postępowanie zgodnie z instrukcją producenta.

Kiedy wymieniać tarcze

Jeżeli tarcza hamulcowa osiągnie grubość poniżej minimalnej dla niej przewidzianej, należy ją bezzwłocznie wymienić.

Gdy tarcza hamulcowa osiągnie granicę zużycia, tj. minimalną grubość określoną przez producenta, lub widać na niej pękniecia lub inne uszkodzenia, musi zostać wymieniona. Przed demontażem należy ją porównać z nową. Oprócz sprawdzenia numeru części, trzeba upewnić się, że dysponujemy wszystkimi elementami potrzebnymi do montażu tarczy hamulcowej do piasty koła, tj. nowymi śrubami, klinami i smarami, a także odpowiednimi narzędziami potrzebnymi do prawidłowej wymiany.

Początkiem całej operacji jest bezpieczne podniesienie samochodu i demontaż koła. Po odłączeniu układu ABS, wskaźnika zużycia klocków hamulcowych i wyjęciu siłownika hamulcowego, zwykle należy od razu cofnąć tłoczki hamulca. Aby to zrobić, trzeba na ogół zdjąć zaślepkę i przekręcić znajdujący się pod nią adapter w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. „Moment rozruchowy” sprzęgła przeciążeniowego w regulatorze spowoduje dźwięk „kliknięcia”.

Teraz wyjmujemy zawleczkę, sworzeń zabezpieczający i sprężyny wraz z klockami hamulcowymi. Po wykręceniu śrub mocujących jarzmo zacisku hamulca, może on zostać całkowicie wyjęty.

Demontaż piasty

Sposób demontażu piasty wraz z tarczą zależy od układu hamulcowego i producenta pojazdu. Zawsze jednak najpierw trzeba ściągnąć osłonę nakrętki osi i odkręcić samą nakrętkę.

Zdjętą piastę wraz z tkwiącą na niej tarczą hamulcową należy umieścić na stabilnej powierzchni roboczej. Pierścień ABS można teraz wyjąć, a wszystkie śruby łączące piastę z tarczą hamulcową poluzować i wykręcić. Tarczę zdejmujemy z piasty przy pomocy prasy hydraulicznej.

Przed zamontowaniem nowej tarczy, powierzchnię styku na piaście trzeba dokładnie oczyścić – powinna być ona również wolna od korozji. Należy ponadto przygotować nowy zestaw śrub, którymi tarcza zostanie przykręcona do piasty. Pamiętajmy także, że nigdy nie wolno ponownie montować używanych klocków hamulcowych.

Śruby mocujące tarczę zawsze trzeba dokręcać momentem podawanym przez producenta pojazdu.
Przed zamontowaniem nowej tarczy powierzchnie styku piasty należy dokładnie oczyścić, także z rdzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny etap to montaż nowego pierścienia ABS na piaście, a następnie piasty na osi koła. Nakrętkę piasty dokręcamy zalecanym momentem i zakładamy jej osłonę.

Przed ponownym założeniem zacisku hamulca koniecznie jest wyczyszczenie/odtłuszczenie tarczy za pomocą przewidzianego do tego preparatu. Gdy zacisk znajdzie się na swym miejscu, przystępujemy do montażu nowych klocków po wcześniejszym zamontowaniu sprężyn pozycjonujących. Klocków nie wolno modyfikować. Ich szlifowanie lub odwrotny montaż może spowodować mechaniczne lub termiczne przeciążenie, a tym samym zwiększyć zużycie. Bywa też powodem niepożądanych szumów lub przywieranie prowadnic zacisku hamulca, a co za tym idzie, zmniejszenia skuteczności hamowania.

Śruby mocujące jarzmo dokręcamy momentem przewidzianym przez producenta pojazdu.

Dla zapewnienia długotrwałego i niezawodnego funkcjonowania hamulców bardzo ważna jest końcowa regulacja. Operację tę koniecznie należy przeprowadzić w sposób nakazany przez producenta pojazdu. Zwykle poleca on:

  • Obrócić regulator zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż klocki dotkną tarczy hamulcowej. Nie należy przekręcać regulatora zbyt daleko!
  • Następnie cofnąć regulator o 3-4 kliknięcia.
  • Na koniec sprawdzić, czy po zaciśnięciu i zwolnieniu hamulca, możliwe jest ręczne obrócenie piasty koła.

Teraz pozostaje już tylko zamontować koło i właściwie je dokręcić, a następnie koniecznie przeprowadzić jazdę próbną.

Jakość znaczy bezpieczeństwo

Warunkiem właściwego działania hamulców i bezpieczeństwa jazdy jest korzystanie z części o wysokiej jakości, tzn. opracowanych i wyprodukowanych przez firmy dostarczające je również na pierwszy montaż. ZF Aftermarket pozwala spełnić ten warunek oferując szeroki asortymentowi produktów TRW „Corner Module” obejmujący elementy układu hamulcowego, ale też kierowniczego i zawieszenia.

Zostaw Komentarz