Volvo XC90 2.0 – zmniejszona moc silnika

07 sie 2022

Autodata to dla mechaników samochodowych nie tylko źródło różnego rodzaju informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii. Z możliwości tej postanowili skorzystać pracownicy pewnego warsztatu, do którego zawitało Volvo XC90 cierpiące na wyraźnie zmniejszoną moc silnika.

Cała historia zaczęła się od tego, że do warsztatu przyjechało Volvo XC90, którego właściciel skarżył się na obniżoną moc silnika pojazdu. Mechanicy za pomocą testera diagnostycznego odczytali kody usterek P2262, P02CD, P2002. Nie potrafili jednak na tej podstawie ustalić przyczyny niedomagań jednostki napędowej. Zwrócili się więc o pomoc do specjalistów z firmy Autodata pisząc:

„Jeden z naszych klientów ma problem ze swoim Volvo XC90 z 2014 roku napędzanym benzynowym silnikiem o pojemności dwóch litrów. Auto ma wyraźnie obniżoną moc, pali się w nim lampka ostrzegawcza niesprawności silnika, a w pamięci usterek komputera sterującego zapisane są różne kody usterek. Nie mamy informacji dotyczących tych kodów i nie jesteśmy pewni, czy są one ze sobą związane. Prosimy o pomoc”.

Specjaliści z firmy Autodata w odpowiedzi napisali, iż przedstawione symptomy zgadzają się z niesprawnościami kilku modeli XC90 z silnikiem 2.0, których naprawa została ostatnio udokumentowana. Przyczyną niedomagań było w tych autach przedostawanie się powietrza na obudowie filtra powietrza do przewodu turbosprężarki (TC) z powodu odczepionej lub poluzowanej obejmy (opaski) przewodu (rys.). Usuniecie usterki polegało na zamontowaniu nowej obejmy i dokręceniu jej zalecanym momentem 4 Nm. Następnie usunięto kody usterek i wykonano jazdę próbną, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Zostaw Komentarz